Thread: Interstellar
View Single Post
Old 22 Mar 2015, 12:25   #26
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by oneflyride:
Nu chiar, esenta filmului e mai mult relatia dintre tata si fiica , si fara latura sentimentala nu ar avea impactul dorit spre final.

Relatia dintre tata si fiica, cu tatal plecat sa salveze lumea am vazut-o inclusiv in Armageddonul lui Michael Bay. Modul in care filmul reda relatiile interumane nu m-a stimulat in niciun fel. N-am avut de exemplu nicio reactie cand un personaj a murit dupa ce a fost lovit de acel tsunami sau cand personajul lui Michael Caine a murit pe patul de spital sau inclusiv in scena din final. Nu cred ca filmul a avut de castigat focalizand un subiect imens (salvarea omenirii) pe doar cateva personaje. E o sarcina mult prea grea pentru cineva care nu se numeste Kubrick sau Malick.

Filmul s-a vrut a impresiona emotional in acele momente, dar a iesit cam plat pe zona asta parerea mea. Si nu mi se pare ca Interstellar ar fi despre relatia dintre tata si fiica, mai mult decat despre salvarea lumii si ideea explorarii spatiale. Nu vad aici o drama umana, vad in primul rand un sci-fi care se vrea a impresiona si la nivel spiritual, nu doar tehnico-stiintific, si nu prea reuseste. L-as compara cu Artificial Intelligence (2001).

Last edited by robertsandu : 22 Mar 2015 at 12:28.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif