View Single Post
Old 28 Feb 2015, 20:26   #7
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Da, poate ca aveam nu neaparat asteptari, deorece nu aveam nicio idee despre ce voi vedea, la ce voi asista. Dar din evolutia povestii, din temele pe care da senzatia ca le va ataca, da! aveam asteptari mari de tot. Potential exista urias in orice directie ar fi vrut sa o ia. Filmul are practic un orizont de 360 de grade neobturat de nimic, deschis, spre care sa isi ia zborul, dar el ce face? Sta pe loc. Lancezeste. Nu vine cu nimic genial. Nu are replici sclipitoare, nu are filosofie de viata, de creatie, de dragoste. Nimic. Iar un film cu si despre carti ar fi trebuit sa aiba aceste lucruri. Cel putin eu le asteptam.

Cat priveste regizorul, poate ca filmul de care vorbesti ca este acum in perioada de post-productie este unul dintre cele mai asteptate ale anului. Nu stiu, nu ma pronunt. Dar un lucru e cert. Filmul discutat aici in turneu nu a fost o rampa de lansare pentru mai nimeni. Daca la 10 ani de la acest film nu putem vorbi de o viziune regizorala, de un stil, de un portofoliu de creatie, nu cred ca mai e nevoie de alte argumente pentru a-mi intari cele scrise. Iarasi, parerea mea.

Sa nu intelegi ca fac acum o critica a propunerii tale in special. Experienta unui astfel de film a fost interesanta, dar eu imi exprim doar parerea vis-a-vis de aceata experienta. Nimic mai mult. Nicidecum nu spun ca e o pierdere de timp. E altceva... total diferit si ca stil si ca poveste si ca realizare si ca interpretare....
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif