View Single Post
Old 09 Feb 2015, 00:55   #84
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Un colaj cu aere de lungmetraj. -

Mulholland Drive (2001)



Deoarece sunt un batran conservator care iubeste clasicul, mai in gluma mai in serios vorbind, nu am gustat deloc acest film. Dar nu neaparat din cauza deschiderii lui catre multiplele interpretari si intelesuri, ci mai mult din cauza amalgamului de idei ce se ingramadesc odata cu inaintarea in poveste, ca la finalul filmului sa ramai mai pierdut in ganduri decat daca nu ai fi vazut deloc filmul ci doar cineva ti l-ar fi recomandat ca pe unul plin de mister(e) si de inexplicabil.
Am mai vazut si noua incadrare ca fiind noir, neo noir. E clar! Curand si filme cu J. Lo. vor intra cu usurinta in genul noir... S-a dus naibi acest gen! Atat de neo ca poti incadra cam toate productiile noi care apar.
Spuneam totusi, riscand enorm la cati adepti are Lynch si in special acest film neterminat, ca pelicula m-a dezamagit in special din cauza a ceea ce transmite. Transmite mult, din toate, dar nicio idee in concret; nimic inchegat. O sa se spuna ca nici nu isi propune asta. Stiu! L-am citit si pe Lynch care in loc sa dea anumite directii, asa cum fac mai toti umilii sai colegi, Tarkovski sau Godard, ce sa mai vorbim de Bergman care permanent isi ghida publicul spre identificarea ideii pe care o sadea in productiile proprii, Lynch nu se coboara intr-atat incat sa educe patura de inculti ce se incoloneaza la a cumpara bilete pentru a-i vedea creatiile. Si a explicat clar ca: fiecare sa gaseasca ce poate, ce vrea, ce este capabil.
Intr-un film care a vrut sa fie episodul pilot al unui serial gen Twin Peaks (1990) si la care studiourile au renuntat sa il mai produca, dupa care domnul regizor a luat toate scenele filmate si le-a aranjat intr-o anumita ordine ca sa realizeze un lung-metraj, singura idee ce razbate e ca nu e finalizat. Cel putin nu se putea contura o idee, o viziune atata timp cat nu s-a filmat o poveste nici fie ea cu final deschis. A fost pur si simplu o valorificare a unor resturi pentru a nu fi timpul pierdut. Clar ca a nu spune nimic in atata de mult celuloid e o mare realizare. Am vazut si argumentele pentru care a fost ales de catre cei de la RollingStones, cei ce caracterizeaza orice rebut de comedie ca fiind "Senzational", ca facand parte din top 3 productii ale deceniului. Foarte solide si profesionale argumente, n-am ce spune. Apropo, in top 10 erau si The Incredibles (2004) - animatia si Brokeback Mountain (2005), iar putin mai in spate The Lord of the Rings: Trilogia . Seleacta companie nu?
Nota 6,00 doar pentru straduinta actritelor, in special Naomi Watts, febletea mea.
Ps. sa stea linistit domnul Lynch, ca nu sunt atat de multi cei care sa astepte explicatiile lui, filmul avand incasari in cinematografe... derizorii. Dar spectatorii, ca si juriul care nu a ales filmul intre finalistele de la Berlin unde a participat, i-au spus de ce au ales sa nu aleaga acest film si nu au fost atat de zgarciti in a-si argumenta ne-alegerea ca domnul regizor: nu l-au ales pentru ca nu are cap si coada; e doar un colaj!

Last edited by alali : 24 Jul 2016 at 02:50.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif