View Single Post
Old 06 Feb 2015, 12:17   #55
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by robertsandu:
Originally Posted by rvn:
of, discutiile s-au invartit in jurul obiceiurilor de viata si a moralitatii. asta-i doar ceva complementar. filmul asta-i despre o iubire subtila intre un barbat si o femeie(e adevarat, declansata in conditii exceptionale), o simpla poveste de dragoste si atat.

Dar dacă ce zici tu -- cum că povestea de dragoste e interesul numărul 1 al filmului -- e adevărat, nu ți se pare cam convenabil faptul că Shira se îndrăgostește taman de omul pe care familia încearcă să i-l bage pe gât? Mie nu mi se pare că acolo ar fi valoarea importantă a filmului, într-o poveste de dragoste (fie și ea atipică), ci mai mult în redarea unui stil de viață caracteristic comunității hasidice.

Mă rog, fiecare cu interpretările lui până la urmă.
redarea stilului de viata al comunitatii hasidice este fundalul pe care este plasata povestea Shirei. eu o consider mai mult asa, povestea ei, fiindca personajul interpretat de ea, il eclipseaza pe cel al lui Yochay, consuma mult mai multa energie in interior decat ceilalti, doar Rivka poate rivaliza cu ea in sensul asta. ramane la aprecierea spectatorului ce anume are filmul mai valoros, partea sociala, sau cea de viata a personajului principal. dar, dupa cum s-au acordat notele extreme, daca pe alali, filmul l-a avut la degetul mic, pe Twinsen, l-a dezamagit complet, deci nu a reusit in nici o directie, asa cum a declarat si el.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif