View Single Post
Old 02 Feb 2015, 14:43   #17
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mda, citind raspunsu tau, rvn, mi-am dat seama ca stilul meu nu e ok. De asemenea m-am mai gandit si am revaluat filmul. Revin cu o noua opinie.

Fill the Void este un film extraordinar care ne introduce adanc in intimitatea unei comunitati fascinante. Sensibilitatea sa poate fi inteleasa doar de oameni deosebiti pentru ca nu este un film pentru cei care doresc explozii sau scene fierbinti de sex. Cei care iubesc subtilitatea vor fi rasplatiti pe deplin pentru ca desi personajele nu spun ceea ce gandesc si deseori semnificatia unei scene mi-a scapat, emotia care se revarsa din fiecare clipa este de neuitat. Si asta se datoreaza mai ales actritei care o interpreteaza pe Shira, care e EXCEPTIONALA si merita toate premiile pe care le-a primit si unele in plus. Figura sa e o oglinda a preaplinului sufletesc, o simpla clipire a genelor sale iti frange inima prin drama crunta a destinului ei cu totul deosebit. Pentru ca Shira traieste intr-o comunitate a trecutului, intr-o lume a barbatilor care isi impun dorintele asupra ei. Se vede clar cum barbatii au voie sa cante tot timpul, sa se bucure si sa aleaga in timp ce femeile stau mereu in umbra lor. Supuse unei astfel de presiuni unele dintre ele au sufletul atat de amarat si tulburat, precum mama Shirei, incat devin niste persoane rele. Desi fiind vorba de un film foarte subtil, nu putem sa spunem ca sunt rele, pentru ca in primul rand sunt asuprite si in al doilea rand i-a murit fiica, deci e de inteles. Shira insa e o dragutica, ti se rupe inima sa vezi cum visul ei de a-si gasi un sot potrivit a fost frant de niste idei invechite si neintelgerea celor din jur (chiar mama ei!!!). Sper din tot sufletul ca ea sa fie fericita pana la urma chiar si cu Yochay (care nu o merita) si ca nicio femeie in viitor sa nu mai treaca prin astfel de experiente groaznice.

Nota: 4/4 stele cu felicitari
  Reply With Quote sendpm.gif