View Single Post
Old 26 Jan 2015, 11:22   #26
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
cand am spus ura, ma refer la acest fel de a trata propunerile ca pe afronturi personale. Nu are nimeni treaba cu cine ce a propus. Eu cel putin am discutat doar filmul si atat. Chiar nici nu stiu exact cine si ce a propus. Nici nu ma intereseaza prea tare acest aspect.

Dar revenind la film, un lucru interesant pe care l-am citit despre acest film anume, e modul in care Gazzara a fost ghidat sa joace rolul. Aflat in dificultatea de a intra in pielea personajului, Cassavetes zicese, a avut o discutie cu Gazzara in care i-a explicat ce a trait si vazut pe propria piele vis-a-vis de legaturile cu acesti mafioti. Iar marturiile lui Gazzara sunt intrigante daca nu revelatoare in ceea ce priveste filmul. Si spune Gazzara ca povestindu-i despre acesti oameni lipsiti de scrupule, a inceput sa planga (Cassavetes). Atunci Gazzara a avut o revelatie si si-a dat seama ca regizorul vede in acesti oameni niste distrugatori de vieti, de vise, de familii...

Mi se pare foarte interesant acest mod de implicare...
dar, inca o data spun ca, Gazzara nu este, sau nu pare cel putin atat de afectat de acesti mafioti. El este prea calm, prea calculat, prea filosofic. dpmdv.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif