View Single Post
Old 24 Jan 2015, 18:28   #14
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
sandu, filmul de fata nu este stricat de nota mea. Nici macar nu i-am acordat o nota, poti sa verifici. Iar cand o sa o fac o sa ii dau un neutru 7. Uita-te la orice alt site de profil, niciunde nu are o nota prea mare. Este undeva in jurul notei 7. Nu la fel se poate spune de alte creatii ale acestui regizor. Daca tie ti-a placut nespus acest film, nu e obligatoriu sa il percep si eu la fel.

si ca sa ma limitez strict la reprosurile tale, o sa le iau punctual...

1.Daca imi este prezentat doar Ben Gazzara, nu imi este suficient. Nu urmaresc filmul doar pentru asta. Plus ca interpretarea este total rupta de actiune, de emotiile rolului. Felul rece si distant in care se comporta personajul principal nu ma ajuta sa fac acea imersie in problematica filmului.

2. Chestia cu 135 de minute este criticata chiar de Ben Gazzara. El declara ca URASTE ACEA VARIANTA!
Varianta de 108 are un lucru straniu. Scene introduse, ce in varianta de 135 de minute picasera la montaj. Scene extinse fata de varianta de 135 de minute. Rearanjare ale scenelor in alta ordine cronologica... Mie asta imi lasa un gust de lipsa de viziune asupra mesajului.

3. Stilul de filmare a lui Cassavetes este una si imaginile neincadrate ale acestui film, care nicidecum nu se opresc asupra fetei, asa cum spunea cineva mai sus, ci din contra, asupra unei parti a corpului, a lucrurilor, parte deloc relevanta, e alta. Daca poti face comparatie si cu alte filme ale lui, o sa observi ca acest fenomen se intampla doar aici. (ps. pentru a ma convinge de acest lucru am mai urmarit azi si Opening Night. Cu totul altfel...)

4.Lasarea la latitudinea privitorului de a alege doua filme diferite din aceeasi productii da un iz "ieftin" ideii regizorale. Cam ca acele filme de duminica de la tvr1 cand puteai sa suni si sa votei finalul in functie de cum vrei tu sa se termine filmul. Nicidecum nu este vreo descoperire a regizorului, care sa fi revolutionat fenomenul. Este fara precedent si straniu, doar atat.

ps. concluzia ta, cu o usoara mireasma de hasna, nu iti face cinste. Nu cred ca am nedreptatit filme prin notele mele. Iar daca am dat o nota ceva mai mica ca media, am argumentat. Nici rotten Tomatoes, site ce e atat de chinchi pentru noul val, sau mai stiu eu ce alte site-uri subterane se mai folosesc acum, nu da pe spate in privinta acestui film. Este considerat unul mediu. Cu totul altele sunt capodoperele regizorului discutat.

Ps.2 Daca ai propus tu acest film, nu cred ca iti da dreptul sa faci astfel de afirmatii. Nu cred ca ai urmarit tu notele pe care le acord eu. Nu sunt tipul care sa acord 10 la orice film cam cum faci tu, asta daca tii mortis sa vorbim de preferinte. Defapt nu cred ca pot acorda 10 la mai mult de 5 filme ever. Asta e! Sunt mai carcatos. Dar niciodata nu o sa pun Bambi sau sa dau 10 pentru Toy Story iar la capodopere de genul As Good as It Gets sau Saving Private Ryan sa le dau doar 8. Si exemple sunt multe in filmografia ta.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif