View Single Post
Old 23 Dec 2014, 23:40   #15
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
Aniela se referea la raposatul thepiratebay, cred.

In privinta legii sigurantei cibernetice sau cum i-o fi spunand, treaba sta cam asa:
Inainte, procurorii puteau solicita isp sau operatorului de telefonie date despre activitatea utilizatorului numai in baza unui ordin judecatoresc, dupa inceperea urmaririi penale in rem sau, mai rar in cazul internetului, in personam. Tot ce era prins in interiorul perioadei de supraveghere erau probe, ce era anterior sau ulterior perioadei prevazute, chiar daca erau lucruri rele si urate, nu puteau fi probe.

Acum, au picat numai in baza unui ordin judecatoresc si dupa inceperea urmaririi penale.
Procurorul, durandu-l in coor de judecator, formuleaza o cerere motivata. Motiv: bai isp, io vreau sa aflu despre traficul de date sau despre convorbirile lui Igrecica pentru ca, intelegi, amicul meu din psd cu care ies saptamanal la gratare (si care are o minunatie de pustoaica de 15 ani pe care o adulmec discret cand nu ma vede taica-su) nu poate sa-l sufere si am decis sa-i cautam nod in papura. In urma cererii astfel motivate, procurorul are acces la activitatea pe internet sau la convorbirile telefonice ale sarmanului Igrecica, inclusiv la istoric, adica la datele anterioare notificarii. Daca va gasi ceva, se va sesiza din oficiu conform legii si gata dosarul penal. Cam astea sunt efectele concrete, o nimica toata.

Acum serios, chiar s-a promulgat legea asta? Ma asteptam la o minima rezistenta din partea lui Iohannis, le e dator astora mai tineri...

p.s. lua-v-as reclamele-n antena EADS.

Last edited by c0nt : 24 Dec 2014 at 01:31.
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif