View Single Post
Old 17 Aug 2014, 16:28   #1640
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Se sinucidea lumea si-n alte vremuri .

Din '' Substratul Patologic în Pesimismul Contimporan '' de Panait Zosin ( 1900 ) . Studiu inclus in volumul lui Octavian Buda ''Criminalitatea .O istorie medico-legala' , ed . Paralela 45

Scrisoarea unei femei care s-a impuscat (mortal ) in 1895 :

Vasile ,când vei primi această scrisoare , eu nu voi mai trăi .Sunt sătulă de viaţă care am dus-o până acum şi viitorul mă sperie .Într-adevăr nu este nebunie de a trăi ,dacă şi trăi se numeşte aşa cum am trăit eu până acuma : veşnic în grijă pentru ziua de mâine , totdeauna cu frică de viitor ,nici o zi fericită .Suferinţă şi mizerie , iată care este viaţă mea .Sunt sătulă şi obosită de o astfel de viaţă , deşi tu mi-ai spus că ai să mă scapi de necaz .
Dar , daraga Vasile , este să scap de unu şi să dau de altu , şi ceea ce fac acuma sunt mult Hotărâtă .Dacă nu aş fi avut încă speranţa , era de mult de când n-aş fi mai suferit .Dar dragostea mea pentru ţine m-a ţinut , caci ştii foarte bine cu câtă nebunie te-am Iubit .Ţi-am dovedit-o în orice ocazie .În schimb tu ai făcut tot ce ai putut să mă dezgust .
Mi-ai făcut atâtea mizerii şi ţi-ai bătut joc de mine cum ţi-a plăcut , aşa că am fost aproape de nebunie de multe ori .Mai cu seama acum de câtva timp am suferit îngrozitor , lucru de care tu nu ţi-ai dat socoteală niciodată pentru că tu nu ai inima şi eşti foarte egoist . Dar faci foarte bine , aşa trebuie să fie omul.Vasile dragă , nu crede că-ţi reproşez ceva , din contra sunt mulţumită că te-ai purtat aşa , căci dacă te purtai altfel ,te-aş fi iubit mereu şi aş fi suferit mereu , pe când aşa ne-ai scăpat de orice suferinţă .Nu crede că nu-mi pare rău de viaţă .Îmi pare rău, căci sunt încă tânăra, douăzeci şi nouă de ani, dar tu m-ai degustat de viaţă, am suferit prea mult prin ţine că să mai pot trăi .Cu toate aste te Iert de tot răul care mi-ai făcut poate fără voia ta şi te rog iartă-mă şi tu şi gândeşte câteodată la mine .Când voi fi la Morgă , te rog vino să mă vezi.Primeşte ultimul meu sărut şi fii fericit .Nenorocita ta , Ana ''
'Iubite Vasile , dacă vrei să-mi faci ultima plăcere , te rog foarte mult plăteşte spălătoreasă, 7 lei 50 bani ;n-aş vrea să mă blesteme ; şi la găzar am să dau 1 leu şi 75 bani, de vrei da-i franţuzoaicei sau servitoarei să-i dea .
Şi încă un lucru îţi cer .Te rog foarte mult , dacă sunt moartă , interesează-te niţel de mine , fă ceva cum vrei , arată-te că-ţi pare rău sau fă ce ştii ,dar fă ceva că lumea să vază .Înţelegi foarte bine că asta nu pentru mine , căci eu nu voi mai şti nimic ;dar pentru ţine , pentru că sunt câteva persoanecare ştiu cât de încurcată sunt şi au să vorbească multe pe socoteală ta .Vorbesc şi fără asta destul .Te rog , ascultă-mă , fă ceva să-ţi scapi reputaţiunea , fă ceva să nu te coste bani , pentru că n-ai .Te rog ascultă-mă căci eu ştiu ce vorbesc.Iartă-mă dacă-ţi dau un sfat ,pntru că nu vreau să ia dezagremente din cauza mea .Te sărut ,A.......''

Last edited by bremen1980 : 17 Aug 2014 at 16:31.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif