View Single Post
Old 05 Aug 2014, 22:33   #22
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
2 lucruri in viata sunt sigure, fiscul si moartea... dar iata ca moartea nu mai e.

Stranger Than Fiction (2006)

Atentie - Spoiler!

Bazat pe o idee noua, sclipitoare, acest film este complet altceva decat ceea ce am vazut pana acum. Usor filosofic, cu o tenta dramatica, dar fantezist si amuzant, traim povestea unui ceas, al carui posesor duce o viata prea calculata, prea planificata. Iar un ceas, ce isi inchina viata exactitatii, tocmai asta nu isi doreste de la posesorul lui. Ciudat cum tocmai acest obiect, liant intre protagonistul cartii, (eroul filmului) si scriitoarea- fauritoare a vietii protagonistului, nu este luat in calcul sub nicio forma de catre toti privitorii. El declanseaza actiunea, el schimba destinul, el gaseste dragostea, el il ucide si tot prin el ii este salvata viata. Ba mai mult, obiectul acesta creator de timp, devine o parte din omul ce il detinea, o parte imposibil de inlaturat pe viitor.
Facand aceasta legatura ceas-posesor-scriitoare, finalul are logica. Este chiar "predestinat" sa fie cum a fost el redat.
Insa, pentru ca e si un dar..., finalul, ce pare un happy-end, produce o dezamagire... Nu stiu de ce, poate am devenit noi mai sadici, mai degraba-varsatori de sange, sau macar degraba doritori de tragedii, dar finalul lasa un gol emotional ce prin bucuria ce ar trebui sa o creeze, nu poate fi umplut.
Ma gandesc ca prin modul in care e construit scenariul, prin lipsa lui de tensiune, prin prevenirea asupra oricarui eveniment ce e pe cale sa se intample, lucru facut de naratoarea-scriitoare, care practic taie orice urma de incordare, de tensiune, si deci implicit si asteptarea mortii eroului principal, ne obisnuim cu ideea, ba chiar incepem, ajutati si de personajul intruchipat de Hoffman, sa vedem poezia din spatele acestei tragedii. O jertfa anuntata, asteptata, dorita si neimplinita...
Oricum un film excelent pentru a te mai dezmorti din letargia creata de filmele gen protv sau a1, nu foarte greu, dar cu multe teme de meditatii dupa. Frumos, un 7,72!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif