Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 14 Jun 2014, 17:16   #80
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
MAI

119. Cheatin’ – 3.5/5 Fun and kinda frenchy… Fiecare reintalnire cu Plympton (fie ca este un lungmetraj sau doar un couch gag pentru The Simpsons) este apreciata
120. Enemy – 3.5/5 Second-hand Cronenberg (Dead Ringers, Spider, Cosmopolis – all in one), dar al naibii de entertaining.
121. Aimer, boire et chanter – 3.5/5 Pacat ca Resnais nu si-a incheiat cariera cu o lovitura de maestru precum ‘Cœurs’ sau ‘Les herbes folles’. ‘Aimer, boire et chanter’ e unul dintre experimentele sale de teatru filmat, un pic cam lung, dar oricum mai mult decat un simplu spectacol cu actori de prima mana si o scenografie impresionanta. Povestea, evident, e irelevanta…
122. Asterix et Cleopatre – 2/5 varianta animata din anii 60… cam ca si cum ai rasfoi benzile desenate, numai ca in miscare… iar cele mai bune poante nu au efect…
123. The Fog of War – 4.5/5 Nice, nu ma asteptam sa imi placa foarte mult. Imi propun sa vad in curand si ‘The Unknown Known’, dar mi-e teama ca o sa ma indrept inspre o dezamagire. Nu cred ca Rumsfeld ar fi dispus sa isi povesteasca tineretea precum o face McNamara… si nici nu cred ca e macar pe jumatate la fel de interesanta.
124. The Streetfighter – 2.5/5 Inteleg care este atractia filmului pentru fanii genului, dar – in afara de cateva momente de violenta excesiva – pe mine m-a cam adormit.
125. Joe – 3.5/5 Mi s-a parut un film surprinzator de ‘safe’, care nu isi asuma prea multe riscuri dincolo de povestea simpla pe care o spune. Principalul punct de atractie este Nicolas Cage, intr-un rol retinut (but in a good way), iar secventa mea preferata este travellingul din final, in care camera lui David Gordon Green il urmareste din lateral pe Cage, ranit aproape fatal, cum traverseaza un pod, schiopatand cu emfaza.
126. Bachelor Party – 2/5
127. Tom a la ferme – 4/5 Fucking sweet ! Cred ca pana si Hitchcock ar fi gelos pe filmul asta.
128. La chambre bleue – 3.5/5 Filmul asta este descris peste tot ca fiind ‘impresionist’ si – gosh darn it! – they’re right !
129. Scarlet Screet – 4/5 Remake facut de Fritz Lang dupa “La chienne” al lui Renoir, care este un film mai bun (sau, cel putin, mie imi place foarte mult). Nothing wrong with ‘Scarlet Street’, though…
130. The Wind Rises – 4.5/5 In afara de faptul ca l-am vazut dublat in franceza, filmul asta a fost grozav. Pacat ca nu pare sa fie apreciat la adevarata valoare
131. Brigadoon – 4/5
132. The Fog – 3.5/5
133. X-Men: Days of Future Past – 3/5 Mda, “Days of Future Past” e singura colectie de benzi desenate cu X-Men pe care am citit-o. Sincer, fara sa fiu foarte entuziasmat, imi place ce au facut cu filmul asta. Dupa un deceniu si jumatate de filme cu X-Men, ‘franciza’ nu da semne de oboseala, dar trebuie sa recunosc ca in “Days of Future Past” nu exista decat un singur moment cu adevarat exceptional – you know what it is…
134. The Double – 3/5 discount Brazil…
135. Blue Ruin – 2.5/5
136. Maps to the Stars – 4/5 tin sa precizez ca am prezis ca Julianne Moore va castiga un premiu la Cannes pentru filmul asta. Nu toata lumea e atat de entuziasmata de directia in care merge cinema-ul lui Cronenberg, dar vad ca intre timp filmul asta a ajuns pe coperta “Cahiers du cinema”, so he’s doing fine… (Eu i-am scazut o jumatate de punct pentru un efect special oribil.)
137. Adieu au langage – 3.5/5 In afara de cele cateva momente in care Godard ii bate joc de noi cu 3D-ul, filmul asta e ceva mai consistent si mai melancolic decat m-as fi asteptat. Cel mai bun Godard de la “L’eloge de l’amour”.
138. Foreign Correspondent – 3.5/5
139. Wild at Heart – 4.5/5 Nu mi-au placut “Blue Velvet” si “Wild at Heart” cand le-am vazut prima data (pe la 13-15 ani). Cu “Blue Velvet” am facut pace intre timp, dar “Wild at Heart” m-a dat cu adevarat pe spate. Can Nicolas Cage do no wrong? (don’t answer that)
140. The Eagle – 3.5/5 Initial, filmul impresioneaza prin cat de veridic pare (si ma refer la mocirla garnizoanei romane, nu neaparat la tacticile de lupta). In ultimul act, devine un fel de cursa pentru supravietuire, moment in care iti amintesti ca acelasi regizor a facut “Into the Void”. Mie mi-a placut...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif