View Single Post
Old 08 Jun 2014, 07:33   #451
MelosNegros
Novice
 
MelosNegros
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 22
N'au înţeles nimic...

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
...O singura observatie doar (ca se putea altfel?) Cred ca Bebe era suficient de negativ si daca pretindea favoruri sexuale doar de la Otilia. Filmul nu pierdea nimic - si poate vorbea si mai mult despre prietenie, sacrificiu, etc. Cu Gabita in plus la activ personajul Bebe devine si mai grotesc, e adevarat, si mai "rau", mai mizerabil, dar duce parca in alte zone: perversitate, posta, apucaturi "orientale", nasty college girls 2+1 . Mai ales ca dupa juma de ora sau cat o fi fost ii mai baga si sonda.
Dar filmul e tare, clar.
9,90 din 10.

Originally Posted by buticut:
...Cum spunea si Pit, filmul se pierde in detalii care sunt insa precum piesele unui puzzle,intregind pelicula. Mi-ar fi placut sa se intample cu buletinul lui Bebe ceea ce se precizeaza (gresit) in FAQ de pe IMDb:
...E fascinant din doua puncte de vedere: ca se ridica la stadiul de capodopera,desi e atat de disturbing incat il poti vedea doar o data, de doua ori si ca desi are un final previzibil,te tine in tensiune asteptandu-l,cum spunea si Pit. Aniversarea la care ia parte Otilia a fost pentru mine dpdv emotional comparabila cu partida de tenis interminabila din "Strangers on a Train" .
Cele mai de efect secvente mi se par cele fara dialog...
PS: Nu sunt sigura ca am inteles exact o secventa,cea in care Gabita intra in baie,in timp ce Domnu' Bebe facea cu Otilia...ehem,you know what...si da drumul la robinet,pana intra Otilia. Ma gandeam ca o face to break the silence inainte sa se auda vreun geamat al Otiliei,fiind prea mult pentru ea, sa fie "mascate" posibilele sunete de cel al jetului de apa. Any thoughts on this one?

Originally Posted by Pauline Kael:
...Nu mi-a placut discutia lungita de la masa, atat de lunga si fara mare scopverde cu galben=albastru?) se putea demonstra inutilitatea ei scurtand-o. Denumirile de produse de la inceput mi s-a parut o exagerare,stiu ca atunci erau ness,Kent si BT, nu toate alea.
Intr-adevar fetele destul de versate (nu foarte,vezi fumatul la masa cu parintii baiatului, cam indraznet) pt acea perioada si cum totul se plateste, au platit bine,amandoua: daca ar fi fost un pic mai organizate ar fi renuntat la ideea joscnica de a se vinde una dupa alta si ar fi contactat acea persoana de sex feminincare se ocupa cu....Sunt total impotriva avortului legal sau ilegal, n-ar strica acum o lege care sa nu interzica avortul (ne-am intoarce in comunism) dar care sa oblige familiile sa aibe cel putin 2 copii,populatia e imbatranita si scade vertiginos(marindu-se ...
Nota8/10

Originally Posted by Pitbull:
...Totusi, mä astept (sper, de fapt) sä pot subscrie la acea opinie exprimatä mai sus, conform cäreia "432" nu e un film "despre avort", ci despre probleme umane, psihologice, emotionale, morale si afective mult mai cuprinzätoare - pe care avortul le reunea si le punea în evidentä, prin teribila sa încärcäturä dramaticä si tragicä...

Originally Posted by Pauline Kael:
De fapt,sunt filme mult mai bune romanesti care n-au luat nici un Palm d'Or.Daca nu lua premiul acesta,filmul nu era atat de laudat,excesiv de laudat.
Nu trebuie sa judecam valoarea filmelor dupa premiile pe care le-au primit,dupa competitiile la care au fost inscrise.Mie mi s-a parut un film sec,oarecum interesant si atat.

Dumnezeu cu mila:
- oamenii ăştia n'or înţeles nimic din cel mai complet film despre haosul comunismului!...
Şi mă tem că tocmai d'aia m'au şi banat imediat cum le'am postat aici cronica cea mai concentrată şi mai la obiect (pentru care Pitbul, negăsind de ce altceva să se lege, m'a acuzat că ceea ce fac se cheamă "curată eviscerare")
Ca să nu mai spun că onorabilii nu au nici măcar proprietatea termenilor folosiţi - lucru ce se vede când bagă de'a valma într'aceeaşi oală genuri la un loc cu...speţele lor sau ale...altora ("probleme...psihologice, emotionale, morale si afective").

Apropo de ce'am spus mai sus, iată şi citatul cel mai elocvent, din cronica lui Pitbul:
"Ambele componente ale secvenţei sugereazã necruţător tratarea celor douã fete ca simple obiecte - dezumanizarea barbarã, pe multiple niveluri, ce ne cuprinsese în acei ani."
Citat în care adevărul este pur şi simplu...inversat: cele două studente nu "sunt tratate" ca atare (adică ca obiecte) de către nu ştiu cine, ci chiar de către...ele însele, care dupe cum se poate vedea cu ochiul liber, trec la "treabă" fără multă vorbă, în virtutea unei...obişnuinţe.

Last edited by MelosNegros : 08 Jun 2014 at 08:40.
MelosNegros is offline   Reply With Quote sendpm.gif