View Single Post
Old 28 May 2014, 10:44   #3614
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Nu cred ca impartirea asta care eroizeaza/diabolizeaza pe care care au ramas/plecat este corecta .Sigur e ca multi au plecat din cauze economice in afara , dar e mult mai bine ca oamenii pot vedea lumea , isi imbogatesc vietile si respira alt aer . Nici cei care au ramas acasa nu au ramas blocati pe vecie pentru ca oricand pot aparea in afara oportunitati care sa-i atraga pentru o perioada limitata de timp sau definitiv . Am destule neamuri care vin , pleaca , se intorc si nimeni nu mai pare socat . Azi muncesti doi ani in Italia , mai dai si prin Romania , pe urma ajungi prin Irlanda si tot asa .Important e ca lumea se misca , banii circula , mentalitatea se reimprospateaza.
Nu mai este despartirea aia brutala care insemna plecarea din Romania lui Ceausescu .Atunic chiar ca te desparteai de toti . Azi e ca-n gara , unul vine , altul pleaca .Sunt sigur ca generatiile care vin din spate vor profita si mai tare de noile oportunitati . O sa faci dai examenul de capacitate in Romania , o sa faci liceul in Franta , facultatea in Danemarca si masteratul in Germania .De muncit o sa muncesti in Singapore .C'est la vie .
Prin anii '50-'60 prin industrializare milioane de tarani erau adusi la orase si apareau la nivelul mentalului national diferente vizibile intre moldoveni , ardeleni , olteni , banateni . De aici si nenumaratele bancuri cu moldoveni betivi , olteni hoti , ardeleni lenti . Vremea a trecut si diferentele s-au diminuat mai ales pentru copiii primilor tarani adusi la orase .Pustii din ziua de azi nu mai fac diferente si nu prea mai stiu bancuri cu moldoveni , olteni , ardeleni Asa cred ca vor sta lucrurile si-n 20-30 ani in Europa .O sa apara un melanj in care doar limbile nationale vor mai indica o identitate tare . Sigur ca prejudecatile nu vor disparea definitiv , dar isi vor pierde din forta .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif