Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 07 May 2014, 13:41   #75
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Mai

288. La signora senza camelie 3,75/5 - cu asta, cred ca am vazut cam ce e mai bun de la Antonioni, perioada anilor 50-60 mi se pare cea mai prolifica a sa, cel putin pt mine, desi a livrat mici capodopere si dupa. Incep sa dezvolt o pasiune si pentru Lucia Bose, ea fiind abia a 3-a optiune pt. rolul asta, dupa ce Gina Lollobrigida si Sophia Loren ar fi spus pas.
289. Blue Ruin 3,25/5 - un revenge flick destul bine orchestrat, lent, dar suficient de tensionat incat sa te tina acolo pana la final. Diferit de alte filme de gen prin impredictibilitate si prin constructia personajului principal, caruia regizorul ii respecta statutul de amator.
290. Recordações da Casa Amarela - 4/5 - unul dintre cele mai faine Monteiro vazute pan acu.
291. Robocop 1/5. Inutil. Asa mi-e de ciuda ca asemenea regizori, precum Padilha (Tropa de Elite, Onibus 174) sau asiaticii (Kim Jee-woon,Joon-ho Bong Chan-wook Park), isi irosesc talentul pe astfel de productii mediocre (cel mult)
292. Like Father, Like Son - 3/5 - Pe mine nu ma impresioneaza, nici induioseaza filmele construite in jurul copiilor, cu exceptia celor neorealiste sau cu influente (neoromantice )
293. The Double 3.75/5 - m-a surprins placut filmul asta, un Dostoevsky distopic, ce nu face decat sa confirme talentul lui Ayoade, pe care si l-a relevat inca de la debut. Cica si Polanski ar fi planuit o ecranizare a romanului omonim, acum ceva vreme.
294. Yurika 4,5/5 - un Love Exposure inversat.
295. La notte 5/5 - acum ca-s la (abia) a doua vizionare a trilogiei, pot spune ca asta-i cel mai aproape de sufletul meu. Iar JM e de pe alta lume. Si pe MV o prefer blonda.
296. La dolce vita (revizionare) 5/5 - Masterpiece!
297. Il Sorpasso aka Easy Life 4.5/5 - un road movie foarte amuzant si antrenant, filmat cu precizie italiana. Am inteles ca ar fi si un A Difficult Life, is curios.
298. Ossessione 3.75/5 - filmul asta marcheaza debutul lui Visconti, dar si inceputul neorealismului italian. Cam melodramatic, o adaptare mai celebra a aceluiasi roman ce a stat la baza astuia ar fi The Postman Always Rings Twice , cu Jack Nicholson si Jessica Lange. Posibil sa-l fi vazut si p-asta. prin copilarie.
299. The Match Factory Girl 4/5 - e ecranizare (aproape) fidela a vietii subsemnatului.
300. Nocturno 29 - 3/5 - film experimental, pretentios, cum le place unora sa spuna.
301. Phantom Love 3,25/5 - apropo de pretentiozitate. Nu m-a prea atins, nu stiu ce-am vazut exact, dar mi-a inlesnit obtinerea unor cadre fantastice. Interesanta experienta.
302. Wisconsin Death Trip 4/5 - o compilatie de istorisiri a unor intamplari macabre petrecute intr-un orasel din Wisconsin, undeva la sfarsitul sec 19. Trippy.
303. Calle Mayor 3.5/5 - neorealism spaniol. Apropo. aviz antonionifililor, regizorul astuia mai are un film tare fain, Muerte de un ciclista - highly recommended.
304. Macario 4/5 - daca Los Olvidados si The Seventh Seal ar fi avut un bebe.
305. Sciuscia 4/5 - comentariu social, marca de Sica.
306. Riso amaro 3.75/5 - melodrama neorealista italiana, rampa de lansare a frumoasei Silvana Mangano.
307. La petite Lise 3/5
308. Un film parle - 3.75/5
309. Vampyr 3.5\5 - am mai pus o plomba.
310. Tarr Béla, I Used to Be a Filmmaker 3.5/5 - desi nu are carisma lui Jodo, e o placere sa-l vezi pe maestru la treaba, un documentar realizat in timpul filmarilor la ultimul sau film, un behind the scenes.
311. Crime and Punishment - 3.75 - un debut curajos al lui Kaurismaki.

Last edited by omudindulap : 07 May 2014 at 18:51.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif