View Single Post
Old 02 Apr 2014, 17:40   #3555
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by MariaMona:

Aniela, eu cred ca asta cu condusul nu tine neaparat de talent, adica eu nu-s mai talentata ca acum 18 ani si nici simturile nu mi-s mai ascutite, nu?. dimpotriva. Cu toate astea nu mi-a placut sa conduc neam fiindca n-am avut masina cand am fost copil, sunt fata si nu ma pasioneaza masinile de nici o culoare; dar si din cauza instructorului pe care l-am avut si care atata urla la mine de ma duceam cu groaza la ore de condus. Si asta mi-a provocat un blocaj psihic, ceva. Pe care l-am depasit brusc tocmai cand nu l-am mai luat pe barbatu-meu cu mine cu masina - ca ma enerva de numa, si cand am plecat eu cu masinuta, cu muzica, incet-incetinel, imi faceam in gand traseul inainte sa plec si uite-asa a inceput sa imi placa, iar acum imi place la nebunie sa conduc. Mi-e chiar ciuda c-am pierdut atatia ani. Cand trebuie sa aduc pe una din fete acasa imi pare rau ca drumul e scurt si nu mai am unde merge cu masina. Chiar imi place si e total opus fata de ce simteam inainte.

Da,Mona,ma recunosc si eu in cea mai mare parte din ce-ai zis aici.
Condusul nu tine de nici un talent,dar tine de felul de a fi al individului.Oamenii se manifesta la volan cam cum se manifesta si in viata cotidiana.Acelasi tipar de reactie si comportare.Unii se pot controla si respecta fara nici un efort regulile ,deci inclusiv pe ceilalti ,altii au propriul lor cod rutier.
Instructorul meu ma critica permanent.Avea o fixatie ca nu stiu sa pozitionez masina adecvat la intersectiile unde aveam STOP.Ajunsesem atat de terorizata de pozitionarea asta incat nu mai vedeam indicatoarele cu stop.Dar eu stiam ca din cauza acestei atitudini ostile nu puteam conduce si nici progresa.Cred ca omul incerca sa-si creeze iluzia unui puteri cu nenorocite ca mine,o putere care-i lipsea de fapt si dupa care tanjea.
Ideea e ca pe masina cu dubla comanda nu se cheama ca sofezi cu adevarat.
Cand treci singura la volan,neexaminata de nimeni,chiar ca esti in paradis.
Eu merg mult pe jos,e o chestie la care tin.
Dar daca o femeie vrea carnet si condus ar fi ideal ca masina sa-i fie la fel ca...poseta.Un obiect strict personal
Altfel n-a facut mare lucru.

Last edited by sigalia : 02 Apr 2014 at 17:43.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif