Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 01 Apr 2014, 20:16   #1841
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by MariaMona:
Fetelor, va admir pentru exercitiul de sanatate si imaginatie! Dar nu inteleg neam de ce vreti sa renuntati la alimente care sunt sanatoase si va plac! Care-i faza?

By the way, voi aveti copii? Ce ganditi in privinta alimentatiei lor? Sau cum ati face daca ati avea copii? Am vazut trailerul unui film cu Bette Midler parca in care mama nu le daduse voie copiilor niciodata sa manance tort si mi s-a parut destul de extrem. Voi ce ziceti?

Mona, eu am zis, e bine sa renuntam din cind in cind chiar la ce ne place, in special daca avem mici probleme care nu stim de unde vin, inclusiv probleme care nici doctorii nu stiu de unde vin. Eu am mici probleme Tinind regimul asta actual m-am intilnit cu niste foste colege. S-au uitat putin cam mirate la alegerile mele alimentare, care nici nu sint asa deprivante cum par, adica am renuntat la piine, oua, brinza, mare lucru, sint oameni care nu le-au mincat in viata lor si nu au simtit nici o lipsa. Dar fiind intr-un restaurant italienesc, unde am niste paste preferate, normal ca restrictiile mele sint bizare, cind nu maninc nici paste, nici pizza, nici nu vreau parmezan pe salata comandata. Unde vreau sa ajung, una din colege imi spune ca ea nu renunta la nimic decit daca-i spune doctorul, dupa ce cu 10 minute mai devreme spusese ca s-a ingrasat 10 kile. Sint multe motivele pentru care te ingrasi, dar cind te duci la doctor si lui nu i se pare nimic neobisnuit ca esti cu 10 kile mai gras decit anul trecut, cred ca e cazul sa schimbi doctorul sau sa cauti tu solutia. Cam asta fac si eu cu regimul, incerc sa ajung la cauza care imi da micile probleme pe care doctorii nu stiu sa le rezolve.

Copil am si din pacate nu mai am absolut nici un cuvint de spus in privinta regimului lui alimentar pentru ca nu-i mai fac eu de mincare. Parca am mai spus, daca nu, spun acum. Eu eram vegetariana mai mult decit convinsa, cu multi ani inainte sa am copil. Copilul am vrut sa-l fac vegetarian nu e nimic neobisnuit, sint un intreg popor de vegetarieni, indienii, care cred ca sint destul de sanatosi, iar eu ca si ei, mincam lapte, cereale, mai putin legume. N-am putut sa-l fac vegetarian, am inceput sa-i dau carne, destul de repede, sub un an, nu intru in amanunte de ce. Eu am continuat sa fiu vegetariana si pina pe la 3 ani nu i-am gustat niciodata ce-i faceam cu carne. Culmea culmilor e ca copilul meu e un mare carnivor adica el cam maninca zilnic carne, desi, cit era acasa faceam in asa fel sa nu-i dau in fiecare zi. Pe masura ce a crescut copilul am inceput si eu sa mai maninc carne, in special in afara casei, imi place sushi in mod deosebit, dar lui ii gateam peste si pui, nimic altceva. Nu stiu daca am avut eu ghinionul sa nu maninc carne de porc sau vita bune, dar pur si simplu nu-mi plac, mi se par atoase, greu de mestecat, fara gust, de-acum nici ca o sa incerc sa invat sa le gatesc sau sa le gasesc gatite cum se cade, pentru ca ma simt destul de bine fara ele. In schimb copilul ma omora sa-i fac si altfel de carne. Pentru ca, ce nu face o mama pentru copil, acum vreo 2 ani am inceput sa-i cumpar carne de vita, dar cum nu stiu s-o gatesc, probabil ca o faceam destul de proasta, desi copilul o minca Pina la urma a inceput sa-si gateasca singur si am pus si o poza mai de mult cu stir fry facut de el, printre altele si cu carne. Incerc in zadar, i-am cumparat eu vita crescuta 100% cu iarba, sa-l conving ca ce se vinde in magazine nu e sanatos pentru simplul motiv ca vaca nu maninca nici porumb si nici soia in mod curent si ca mincarea de genul asta, desi ii face carnea mai frageda, o imbolnaveste, traieste ultimele luni din viata cu o infectie permanenta in intestine, pentru care primeste antibiotice, dar nu am reusit sa-l conving sa renunte sa-si mai cumpere el, zice ca ce-i duc eu nu e la fel de gustos.

In concluzie Mona, copilului am incercat sa-i ofer cele mai sanatoase alternative, atita timp cit am putut si nu zic ca maninca acum, cind nu mai sint eu pe capul lui, nesanatos, maninca destul de sanatos, isi gateste de cite ori are timp, dar si-a adoptat stilul lui, cu care in proportie de 80% sint de acord.

Un sfat pentru fetele tale, sa manince fructe, salate cit mai mult si zahar prelucrat cit mai putin. O vorba pe care am auzit-o de curind, "nature made sugar hard to access for a reason", in schimb omul modern n-a inteles asta si l-a facut disponibil pina cind a devenit indispensabil in cantitati ridicole.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif