View Single Post
Old 24 Jan 2014, 01:02   #4583
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
sigalia, de ceva timp am tot vrut sa scriu ca mai mult mi-a placut cum ai scris tu despre film, decit filmul

L'enquete corse - un film delicios de comic. Genul de comedie la care n-am cum sa-i rezist, umor teribil in dialoguri, in situatii. E putin cliseic, si ce daca?

Un exemplu de dialog.

Un detectiv il cauta pe un mafiot local (Jean Reno la mare inaltime) si toata lumea e muta cind i se pomeneste numele, Ange Leoni.
Intr-un bar detectivul intreaba:
- Unde l-as putea gasi pe Ange Leoni?
Barmanul raspunde:
- Sintem doar de 5 generatii aici, nu putem cunoaste pe toata lumea

Apoi detectivul intreaba:
- Dar toaletele unde sint?
Pauza totala. Si nici nu se mai pomeneste de ele pentru vreo 30 de minute in care evident actiunea filmului evolueza si e din ce in ce mai antrenanta. Iar intr-o zi, un tip mai grasut, in mijlocul strazii, vine la detectiv si-i spune:
- Eram in bar cind ai intrebat de toalete. Noi nu prea intram in vorba cu strainii dar o sa-mi calc pe inima si-ti spun ca sint... (si-i da explicatii).

Absolut delicios filmul.

Dar parca lumea ori nu mai stie sa rida ori nu mai intelege umorul in ziua de azi, filmul are 5 si ceva pe IMDB cind o mizerie imensa pe care am vazut-o de curind, categorisita extrem de comica, Simple men, are peste 7. Nu neg ca are un fel de umor negru filmul, dar e o mizerie cu un scenariu scris la repezeala, dialoguri de handicapati. Filmele cu Harold si Kumar sint de zeci de ori mai comice.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif