View Single Post
Old 25 Dec 2013, 23:51   #3
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Internetul pentru mine a devenit o chestie de care sunt dependenta si nu stiu cat de mult imi place chestia asta... Am trait 20 de ani fara el si a fost super ok! Daca se ia curentul, automat ma simt frustrata ca nu am net, ceea ce e cam naspa... E ca atunci cand locuiam in Germania si toate cele functionau pe curent, iar daca iti sareau sigurantele nu mai puteai sa faci nici macar o supa! fiindca si aragazul era pe curent!

Pe de alta parte, trebuie sa fii tampit sa nu recunosti ca netul in ziua de azi conteaza foarte foarte mult! Nu esti pe Facebook, nu existi, e o vorba trista.... Dar am lucrat la o firma pe care am promovat-o gratuit pe net si am vazut ca asta conteaza super mult!

De forumuri ce sa zic..?! Eu sunt destul de fidela din fire si daca m-am simtit bine undeva - cam raman pe-acolo. Asa am ramas fidela forumului parinti.com atunci cand locuiam intr-o tara seaca si prietenii de pe net ii simteam foarte aproape. Asa am ramas fidela acestui forum, desi nu am timp sa ma uit la filme si prefer sa citesc si totusi ma consider o cinefila. Asa am ramas fidela forumului gustos fiindca am fost printre primii membri ai unui site culinar in afara de culinar.

Internetul ma sperie ca mama. Am doua fete care merg la scoala, inca le dau lectii pe net, nu au smartphone si net-ul mi l-am restrictionat cu parola pentru ca vreau sa traiasca real mai mult decat virtual. Sunt convinsa ca se vor descurca fiindca au acces la net sub supravegherea mea si stiu si engleza si ele cat de cat si cred ca e imposibil sa nu se descurce in viitor. Dar am avut o nepoata care a avut mari probleme din cauza unor grupuri de pe net din alta tara si nu vreau sa ajung sa imi urmaresc proprii copii ca un detectiv ce fac pe net. Mai bine petrecem mai mult timp impreuna si pe net si in afara lui si poate nu va fi necesar sa iau alte masuri impotriva propriilor lor preferinte pe net.

Net-ul, oricat de fain si ofertant este, mai ales in materie de informatii, mi se pare totusi o cutie a Pandorei. Nu poti sa nu o deschizi, dar trebuie sa fii Argus dupa aceea pentru copiii tai!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif