View Single Post
Old 11 Dec 2013, 23:48   #1576
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by bremen1980:
Banuiesc ca ( dez)orientarea lui politica ti-l face pe Celine de nesuferit . Bine si el ca om mi s-a parut bun de batut cu parul , dar eu consider ca i -am gasit cartile in autobuz . Aveau copertile rupte , le-am citit , mi-au placut . Ce sa fac daca aflu dupa aia ca autorul a fost o jigodie ? Sa dau unlike ?
Oare daca mi-ar placea o carte despre care sa aflu apoi ca a fost scrisa de WC Tudor si mi -ar mai placea pe urma la fel de tare ?
Oricum doar " Calatorie .... " si " Moarte pe credit " rezista , in rest parca omul si-a pierdut un pic si mintile . Foarte greu de citit " De la un castel la altul " sau " Rigodon " .

Cica Pierre Eugène Drieu La Rochelle, ala cu Le feu follet, a fost pe o scara Richter a jigodismului de vreo 5 ori mai jigodie decat Celine. Adica si cu Nazi, si cu Stalin, profund convins si cu trecere rapida de la unul la altul.

Pe mine m-a tulburat alt caz la care chiar nu ma asteptam, Milan Kundera, dupa ce am citit articolul asta al lui als:
http://atelier.liternet.ro/articol/9...l-Kundera.html
Pfoai de capul meu, dupa "Insuportabila usuratate a fiintei" & "Cartea rasului si a uitarii" sa aflu ca asta a fost atat de carpa. Daca a fost. Or fi cartile sublime (& sunt), dar cum naiba sa scrii asa ceva cand ai un om pe constiinta? Complicata treaba.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif