View Single Post
Old 24 Nov 2013, 14:35   #1548
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mda.

La capitolul ieftinaciuni. Fiind "sub influenta", am luat "Da"/Thomas Bernhard, dar de pe Elefant. "Vechi maestri" nu mai aveau. (In aceeasi colectie au aparut si romanul dupa care s-a facut filmul ala despre care ai scris tu, "Un om care doarme" & "Berlin Alexanderplatz" dupa care a facut Fassbinder filmul).

N-am gasit "Vechi maestri" nici la targ.
Iar de la senzationalismul de secol XIX sa trecem la paranormalul de secol XXI. Una dintre cartile mele preferate all times e "Jurnalul" lui Gombrowicz, pe care l-am citit de doua ori, o data in adolescenta & a doua oara acum cativa ani & pe care cred ca o sa-l citesc o data/decada. Era aproape toata colectia asta de ieftinaciuni la "Paralela 45" & am vazut & romanul asta al lui Gombrowicz. Nu eram eu asa de hotarat din motivul "cand naiba sa-l mai citesc pe asta", hai sa mai dam o tura. Ma intorc dupa o rotatie completa, se vandusera toate exemplarele din cartea asta (10? 15?), celelalte titluri din colectie ramasesera la acelasi nivel in stiva. Unde e frate (in)secta asta obscura care epuizeaza stocul cat timp clipesc eu de 3 ori si dau un tur de pista?

Last edited by varu : 24 Nov 2013 at 16:19.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif