View Single Post
Old 24 Nov 2013, 14:03   #1547
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Nu te-ai abtinut si ai cumparat-o
Mi-a placut asta cu ''din care aflam ...'' . Asa incepeau unele capitole alea din multe carti ale secolului 19 :
Capitolul 3 din care aflam :ca Frank ramane sarac . Secretul testamentului . Rudele dusmanoase .O hotarare pripita . Frank o intristeaza pe Caroline . Calatorie primejdioasa sub arsita . Frank face cunostinta cu rautatea strainilor . Un prieten unde nu te astepti . Domnul Taylor si propunerea lui fabuloasa.

Am fost si eu la targul asta de carte si mi-am luat niste romane istorice de la ALL .Era imposibil sa rezisti ofertei lor de 3 lei sau de 7 lei . Am cumparat ''Revolutia franceza '' 2 vol . de Max Gallo , academician care scrie o istorie de popularizare , un pic romantata , dar pe linia oficiala si fara sa bata campii. Am mai citit de el alte carti , si ma declar multumit . La 3 lei volumul , de la 30 lei , nici n-ai cum sa faci mofturi .
Tot la 3 lei mai erau alte zeci de titluri de istorie , de remarcat seria despre imparatii romani.

Am si inceput sa citesc din cartea despre revolutia franceza , si ''se citeste singura '' , ca sa folosesc un cliseu . O anecdota interesanta - Ludovic al xvi lea face o vizita la un colegiu .Acolo un tinerel timid ii citeste regelui un discurs de intampinare .Era vorba de Maximilien Robespierre .

http://www.all.ro/colectia_roman-ist...ele-vol-1.html

Pe la RAO ar fi fost reduceri de 50 % , dar eu nu le-am vazut .
Pe la Humanitas ,ca de obicei , preturi cam maricele si reduceri subtirele.
Polirom - de vreo 3-4 ani astia tot plimba niste carti pe la 10 lei .Nu le-au mai reimprospatat. Cand duduia economia , reduceau cartile pana la 4 lei .

De la an la an parca acest targ devine tot mai cenusiu : lansari tot mai putine si reduceri subtiri ( cu mici si notabile exceptii ) .O apatie se instaleaza incet de cativa ani si aspectul general tinde spre derizoriu ,
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif