View Single Post
Old 06 Nov 2013, 21:46   #1524
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Am citit prima mea carte de un autor albanez - Generalul armatei moarte de Ismail Kadare. O carte destul de statica, dar interesanta despre un general si un preot italieni care se duc in Albania prin anii '60 pentru a recupera oasele soldatilor italieni morti acolo in al doilea razboi mondial. 8/10

Am citit de Khaled Hosseini Si muntii au ecou, o carte ce se intinde pe mai multe generatii de afgani si povesteste destinele lor intertesute. Tot nota 8.

Am citit Inferno de Dan Brown care nu credeam ca o sa imi placa, dar totusi m-a surprins - mai ales finalul. Un genetician de geniu lasa mostenire umanitatii un balon cu un microb, ceva care va schimba soarta umanitatii, adica va reduce drastic populatia, savantul fiind de parere ca o astfel de solutie dramatica este necesara pentru supravietuirea planetei si a speciei umane. Despre ce virus este vorba, va fi el gasit si oprit a se extinde de renumitul profesor Robert Langdon si o doctorita britanica stabilita in Italia afli abia in paginile finale. Pe mine m-a frapat despre ce era de fapt vorba si de posibilitatea ca acest lucru sa se fi intamplat deja in realitate... Interesant - nota 7.

Sub dom de Stephen King a fost o carte buna, un thriller sci-fi asa cum scrie el. Am citit-o pe nerasuflate si am vazut si sezonul 1 din seria Under the Dome ca urmare. Nota 10 (cartea) pentru cum te face sa simti vizavi de personaje.

Cartea care mi-a placut cel mai mult insa in ultimul timp a fost Umbra Vantului de Carlos Ruiz Zafon. O carte minunata despre cum o carte influenteaza destinele celor ce o citesc. Tanarul erou de vreo 11 ani este dus de tatal sau intr-un loc super secret - Cimitirul cartilor. Aici are voie sa isi aleaga o singura carte de care trebuie sa aiba grija toata viata. Cum citind aceasta carte, eroul nostru devine obsedat de autor si viata lui, cum incepe propria viata sa semene cu romanul si cu viata autorului si cum se termina toate astea veti afla citind aceasta minunata carte de nota 10.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif