View Single Post
Old 04 Nov 2013, 10:07   #1523
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Liviu Rebreanu - Ciuleandra - M-am simțit cumva obligat să citesc și asta ( ar mai fi și Răscoala ) după ce am parcurs Ion ( obligat ) și Pădurea Spânzuraților. Dacă mă uit acum în spate, nu e Rebreanu un scriitor atât de prost pe cum îl credeam. Într-adevăr, încă nu pot să-i înghit descrierile făcute "a la compunere de clasa a cincea", dar altceva n-am să-i reproșez.
Aș situa acțiunea nuvelei de față undeva între celelalte două menționate mai sus ( vorbind strict de stârnirea interesului meu ). E mai interesantă ca Ion, dar nu mai interesantă decât Pădurea Spânzuraților. Finalul e foarte previzibil.

7 / 10

Michael Cordy - Lucifer - Habar n-am ce să zic. Mi-a plăcut. Cred că seamănă cu romanele lui Dan Brown. Am mai cumpărat și Codul lui Iisus de același autor. Să văd când îmi fac timp s-o citesc.
6.5 / 10

Acum citesc Koji Suzuki - Ring 1. Până acum câteva zile nu știam că celebra franciză are la bază o serie de cărți. De remarcat faptul că filmele nu seamănă aproape deloc cu cartea. Nici măcar videoul blestemat.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif