View Single Post
Old 07 Oct 2013, 10:17   #33
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
N-am vrut să întind nicio capcană. Cred că rezumând povestea, ne putem da seama mai uşor dacă filmul reuşeşte să-şi atingă scopul.
Rezum acţiunea. Plot: 1. Barbu omoară un copil, într-un accident. (Elementul declanşator) 2. Cornelia încearcă să-l scape de închisoare. 2A. Merge la Poliţie. 2B. Se întâlneşte cu martorul. 2C. (sau 3) Vizitează familia copilului mort.
Pe suportul acestei acţiuni, ni se livrează povestea de familie şi relaţia mamă-fiu. Tatăl lui Barbu e neglijabil, Cornelia pare ”cocoşul” în familie. Ea numără banii, ia deciziile şi cred că regizorul vrea o Cornelie dominatoare, care îl ”sufocă” pe Barbu. Cred că asta a fost drama relaţiei mamă-fiu pe care a intenţionat să ne-o arate. Numai că... Barbu e suficient de independent (locuieşte singur), stă cu o femeie care nu-i place Corneliei; Barbu nu prea poate fi, în acelaşi timp, şi copil râzgâiat (vezi izbucnirea cu Olinth-ul) şi copil dominat, sufocat de atenţia şi grija mamei! Ca subiect, mie mi se pare subţirică drama asta.
Cine e personajul principal, Cornelia sau Barbu? Deşi pare să fie Cornelia, eu aş spune că Barbu şi Cornelia. Sunt sigurele personaje care parcurg ”un drum”, se transformă pe parcursul acţiunii. Their journey este drama nr. 2 - de la faza de a ”aranja” problema accidentului, ajung să realizeze ce înseamnă moartea copilului, o regretă sincer, se căiesc. Sigur, iaşte oleacă de făcătură didactică: ni se serveşte un contrast între familia înstărită dar ”disturbată” a Corneliei şi familia copilului mort, de la ţară, simplă, demnă, iertătoare, înţeleaptă mioritic. Poate că intenţia nu a fost una moralizatoare, dar cam aşa arată.
Ce ar fi fost oare dacă tatăl nu strângea mâna lui Barbu?! Oare nu era mai reuşită secvenţa? Cred că reacţia de a-i întinde mâna lui Barbu şi renunţarea ar fi fost o rezolvare mai interesantă şi mai subtilă. Adică reacţia reflexă de a strânge mâna lui Barbu ar fi dezvăluit că tatăl, în sinea lui, nu îl face responsabil de moartea fiului, îl iartă. Însă renunţă să îi strângă mâna pentru că ar fi un gest nelalocul lui - strângerea de mână nu e doar un salut, mai semnifică pecetluirea unei afaceri, a unei asocieri etc.
Noa, per total, pe mine nu mă mulţumeşte filmul. Cum am mai scris, e doar un alt scurt metraj lungit. Când îţi cumperi ceva, de exemplu o mşină, prietenul meu Ovi spune: ”Cu banii ăia îţi puteai cumpăra o maşină”. Îl parafrazez: Cu banii ăia puteau face un film!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif