View Single Post
Old 01 Oct 2013, 16:49   #30
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by c.ghevara:
M-a plictisit să urmăresc secvenţe lungite, total lipsite de relevanţă. În loc de conflict, avem câteva izbucniri nervoase, cu înjurături. Am rămas cu o impresie de artificial, de neverosimil, inclusiv în privinţa dialogurilor. Barbu către Cornelia: ”Te f... în gură!”, pentru că i-a luat Olinth galben, în loc de verde!!! Nu mi se pare o izbucnire motivată de situaţie, nici nu este ”crescută” de alte elemente, de revoltă etc. Ar fi multe de spus, dar, una peste alta, dacă filmul ţinea doar o jumătate de oră, nu era nicio pagubă şi cred că spunea tot ce avea de spus.
cumva balanta este neechilibrata. Barbu n-are deloc personalitate.pe de alta parte, Cornelia vrea sa domine si o face cu orice pret. asa se explica si de ce, camera de filmat,o urmareste indeaproape.se vede clar ca Netzer o uraste din toata inima si nu-l intereseaza decat sa-i vada capul pus sub ghilotina. altfel, nu ne-ar arata fata ei de zgripturoaica in toata splendoarea. ceea ce m-a dezamagit pe mine, n-a fost artificialul si neverosimilul dialogurilor, ci, lipsa de substanta a personajului Barbu. rolul de mama tortionara parca nu-si avea rostul. cum bine ai remarcat si tu, izbucnirile lui nervoase nu erau justificate aproape deloc, nu exista un crescendo al unei relatii tensionate mama-fiu, generata de dorinta de eliberare de sub tutela. Barbu pare mai degraba dispus sa inghita tot si, mai grav, desi detesta modul in care mama sa ii controleaza viata, accepta pana la urma tot ce vine de la ea. resemnare sau neputinta? slabiciune sau dependenta? relatia dintre o mama si fiul ei este presarata cu infinit de multe si delicate situatii conflictuale, dar filmul asta n-a insemnat insiruirea unor astfel de situatii conflictuale, destul de dramatice deatfel, accentul a fost pus pe latura negativa a personalitatii Corneliei, excesiv (zic si eu), in conditiile, in care, tu, ca spectator, nu poti intelege de ce cineva ar vrea ca tu sa urasti personajul asta, doar fiindca pare excesiv de grijulie cu copilul ei si atat. victimizarea lui Barbu este stangace si nereusita pe alocuri. aici mi se pare mie c-ar fi punctul slab al filmului.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif