View Single Post
Old 01 Jul 2013, 04:14   #9
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, eu am depasit de mult vremea in care aveam asteptari de la filme De multe ori ma intreb de ce ma uit la filme Iar faptul ca prefer totusi filmele vechi noilor trucuri de filmare, tehnicilor moderne, etc. imi da cit de cit un raspuns la intrebare; pentru ca ma simt mai aproape de filmele astea, simplitatea lor ma face sa aspir si eu la o viata mai simpla.

Referitor la film, poate nu ai inteles ca de fapt mi-a placut mult mai mult decit povestea. Mi-a placut austeritatea imaginilor, filmarile alea la 180 de grade, imaginile camerelor goale repetate de-a lungul filmului. Toate imaginile astea au spus o poveste in afara povestii spusa de personaje si putin imi pasa ca n-am aflat cum s-au comportat parintii cu copiii lor cind erau mici sau ca n-am aflat mai nimic despre baiatul din Osaka sau mai stiu eu ce.

Pe de alta parte, ca exemplu legat de fata scorpie, nu sint de acord cu conceptul ca daca cineva s-a purtat urit cu tine automat trebuie sa-l urasti si tu toata viata. Viata e prea lunga pentru asta sa tii o ura in tine un timp atit de indelungat. Vreau sa spun inca o data ca putin imi pasa ca nu am aflat motivul, daca a existat vreunul, pentru care ea se poarta asa cu parintii. De fapt comportamentul ei, dupa cum explica si Ozu, prin nora care-i explica celei mai mici fete de ce se poarta sora ei asa, e acceptat in societate si asta e general valabil in orice tara si societate, nu are nici o legatura cu perioada de dupa razboi la Japonezi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif