View Single Post
Old 24 Jun 2013, 14:54   #75
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Eh, e blog, in general un blog e un instrument de dat cu parerea despre orice, uita-te la toti blogherii. Apropo de asta, ce spui tu nu cred ca e o meteahna doar a intelectualului, ci a romanului in general. Romanul nu e neamt sa-si vada doar de bucatica lui, se pricepe sau cel putin are o parere despre orice. Chiar exemplul de mai sus e graitor, blogherismul sufoca jurnalismul, imi amintesc lupta de gherila dusa spre sfarsitul vietii lui de ALS impotriva blogherismului si a fenomenului asta de nivelare in jos a opiniilor si ca "oricine are dreptul la o parere, dar nu orice parere e relevanta". Ma rog.
Dan Alexe a facut parte dintr-un grup de intelectuali de la Iasi pe vremea lui Ceausescu, coleg de generatie cu Sorin Antohi, Luca Pitu, dar a emigrat in Occident cu cativa ani inainte de caderea lui Ceausescu,a fost zeci de ani colaborator la Europa Libera, iar faptul ca a ajuns cineast documentarist e o prelungire a preocuparii lui de lingvist. Mai uite un interviu cu el in Kamikaze, merita citit macar pentru imaginea colosala a lui Becali motaind in iarba la muntele Athos si calugarii de pe acolo misunand in jurul lui sa-i intre in gratii.
http://www.kmkz.ro/de-pe-teren/inter...si-cu-grenada/

Oricum o fi blogul lui, oricum o fi intelectualul roman in general, eu repet: daca aveti ocazia sa vedeti "Cabala la Kabul" nu o ratati, documentarul e o capodopera.

(Chiar, poate ar merita deschis un topic cu Sticky la sectiunea "Cinematografia romaneasca" - Documentarul romanesc, intru informarea mea si a altora. Cine stie ce alte documentare valoroase or mai exista de care pur si simplu n-am auzit. In ultimii ani eu am vazut 3-4 documentare facute de romani: Kapitalism, Autobiografia si astea doua ale lui Dan Alexe)

Last edited by varu : 24 Jun 2013 at 19:32.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif