View Single Post
Old 21 Jun 2013, 05:48   #4444
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Black Christmas(1974)

Am prins o pauza de sesiune si la recomandarea voastra de la topicul Clasic, am aruncat un ochi peste Black Christmas.Filmul clar nu apartine genului horror, ci mai degraba genului stres.Mi-a scos peri albi, mi-a dat dureri de urechi, m-a plictisit in ultimul hal .In fine, sa incep cu ce mi-a placut: cadrele acelea filmate din first person si respiratiile sacadate si greoie ale criminalului.Evidentiau foarte bine trairile intense ale criminalului.Mi-a mai placut desfasurarea destul de coerenta a firului narativ, nu prea exista sincope de care sa te legi, iar poveste a mers destul de cursiv, fara sa ajung la sfarsit sa ma intreb :stai ma, ala cum a ajuns in pod?Ah si era sa uit, finalul m-a dat putin pe spate.

Ce nu mi-a placut...Ehe, aici e lista lunga, dar o sa dau doar cateva mici exemple.Jocul actoricesc:deplasat, exagerat, fara pic de simt al controlului.Chiar nu pot sa spun ca vreun protagonist a jucat mai mult decat decent.Glumele porcoase:atat de trase de par, fara umor si carora nu le-am gasit alt rost decat acela de,poate?, a soca contemporanii.Grohaelile:au fost ok initial, dar deja de la al treilea telefon imi venea sa ii duc bibicului inhalatorul.Tipetele personajelor si actiunile lor de dinainte de deces: pur si simplu nu te cateri pe scara, in pod, dupa motan, tu batranica alcoolica cu probabile probleme de inima, in timp ce un nene te claxoneaza ca disperatul.Personajul Barb: pe langa glumele nesarate aplicate din reflex unor natarai de politisti cum nu gasesti nici prin comunele din Romania, tipa asta avea pur si simplu o fata de imi venea sa o linsez personal.Kill-urile: total lipsite de elementul soc.Ultimul lucru care mi-a displcut multitudinea de personaje cu roluri slab definite: tatal, politistul bleg, ajutorul de poltist.

Concluzie: in general filmele horror imi starnesc 2 reactii contradictorii.Fie ii tin pumnii unui personaj care imi pica mai cu tronc in eforturile sale de scapare, fie incep sa fraternizez cu criminalul si vreau moarte cat mai sangeroasa si mai dureroasa a celorlalte personaje.Black Christmas a reusit cea de-a doua varianta si a reusit din plin.Problema e ca, psihopatul si scenaristul nu prea mi-au facut pe plac.


PS:Scuzati exprimarea golaneasca si lipsa vocabularului, dar atata pot

Last edited by MikkaelWolfganger : 21 Jun 2013 at 19:48.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif