View Single Post
Old 26 May 2013, 09:55   #6
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
La notte

Un film din categoria "old favorites"... Stiu ca unii se incapataneaza sa spuna ca "La notte" este "La dolce vita" lui Antonioni, dar cred ca ar fi mult mai productiv sa privim filmul ca fiind de sine statator, si nu ca o reactie la un film precedent, sau ca a doua parte dintre trilogie/tetralogie a alienarii (alturi de "Aventura", "Eclipsa" +/- "Desertul rosu"). Ce a ramas cu mine cel mai mult a fost muzica scrisa de Giorgio Gaslini (un fel de slow jazz dramatic care puncteaza momentele-cheie ale filmului) si cateva secvente de mare forta: intalnirea cu femeia de la spital, oaspetii de la petrecere fugind sa se adaposteasca de ploaie, jocul pe care Mastroianni si Vitti il joaca si, evident, finalul in care camera de filmat ii abandoneaza pe cei doi soti pe pajistea unui teren de golf.


3 Women

Asta a fost o surpriza! Cred ca este filmul lui Altman care mi-a placut cel mai mult. Sigur, asta pentru ca probabil este singurul sau film care se bazeaza mai degraba pe atmosfera decat pe dialoguri si care ar putea fi in intregime un vis. Nu pot sa ne scape comparatii evidente cu Bergman ("Persona" in special), un pic de Hitchcock, dar si - gratie prezentei lui Sissy Spacek - cu "Carrie" sau "Badlands". Ce m-a surprins cel mai mult a fost modul in care filmul a reusit sa treaca de la banala poveste care se creioneaza intre cele doua tinere care lucreaza la un centru de recuperare geriatric la ceva mult mai misterios, o naratiune care pare sa ascunda lucruri infricosatoare, asa cum sunt ele prezentate in picturile unice ale celei de-a treia femei. Spacek si Duvall duc filmul acesta de la un capat la altul, iar o mare parte din fun-ul acestui film este dat de modul in care relatia lor se schimba si cum cea dominanta devine supusa celeilalte si de cate ori se schimba acest raport de putere.


Am sa votez cu Altman (mai degraba fiindca vreau sa-i vad celelalte filme) si sper ca zeii cinemaului nu ma vor pedepsi ca i-am oprit traseul lui Antonioni.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif