View Single Post
Old 13 May 2013, 12:00   #1426
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Cand eu faceam cumparaturi la Ikea /Pe tine ma-ta te spala la popou cu sapun Cheia '' asa glasuia un vers care lauda accesul unuia la produsele sudeze de la Ikea . Inainte insa de Ikea , de Volvo si de blondele suedeze il avem pe August Strindberg si al sau ''Salonul Rosu '' - o carte clasica aparuta pe la 1870 in care societatea suedeza e luata rau de perciuni si pusa la colt . Arvid Falk , un tinar visator demasca toate tarele vremii sale din respectabila si burgheza Suedie . Toate clasele sociale sunt luat la scuturat si nimeni nu capata nota de trecere . Politicienii sunt corupti , ziaristi manipuleaza/ sunt manipulati , afaceristii sunt in cardasie sa-i fure pe clienti ,popimea e si ea bagata in combinatii necurate . Nici clasa de jos nu reuseste sa se ridice deasupra nivelului aproape animalic la care este tinuta de cei de sus. Femeile sunt stricate si usor de cumparat cu bani . Nici macar artsitii nu scapa fiind la randul lor usor de abatut din cale cu bani si functii academice . Putine personaje luminoase in acesta carte depresiva si cinica :''Nu cred ca exagerez
afirmand ca natiunea suedeza este o natiune lipsita de talent , ingamfata , slugarnica, invidioasa , meschina si grosolana ! De aceea merge cu pasi mari spre pieire ''
Chiar daca Strindberg crede ca ''pana la urma raul invinge , chiar daca se ascunde in nori '' eu sa zic sa avem totusi sperante pentru poporul roman . Daca suedezii au putut , o sa putem si noi sa ne scoatem treptat din belea. Cu proteinele din chiftelutele de cal de la Ikea si cu al nostru sapun Keia .

Last edited by bremen1980 : 13 May 2013 at 12:02.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif