View Single Post
Old 10 May 2013, 23:41   #1425
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Nu stiu cum "v-a dat pe spate" cartea lui Julian Barnes, Sentimentul unui sfarsit?! Sau, mai degraba, cum o puteti compara cu tomul lui Amos Oz, Despre dragoste si intuneric?! Mie cartea lui Barnes mi s-a parut un roman bun, interesant, nu ceva ce vreau neaparat sa am in biblioteca... Daca nu luam cartea la jumatate de pret de Paste, chiar imi parea rau ca am cumparat-o. Iar cartea lui Amos Oz mi se pare o capodopera! O carte pe care ma bucur ca o am in biblioteca pentru ca vreau ca fetele mele sa o citeasca neaparat cand vor ajunge destul de mari. Poate de asta diferenta de perceptie - eu am o varsta la care o carte mi-o doresc in biblioteca daca e o carte ce spune ceva ce e oarecum important sa citesti pentru tine ca om, nu neaparat o poveste cu final neasteptat bine scrisa. "Beauty is in the eye of the beholder" - frumusetea e relativa sau gusturile nu se discuta...

In aceasi idee mi-am cumparat cartea cea mai fantastica pe care am citit-o vreodata (stiintifico-fantastica!) - Sfarsitul copilariei de Arthur C. Clarke. Pentru cei ce ati citit Odiseea spatiala si v-a placut - sigur va veti delecta cu acest roman SF. Cei care nu sunteti fani SF - sigur va veti delecta cu acest roman! Eu nu sunt super fan SF, cu toate ca am citit marile nume - Asimov, Herbert, Clarke; dar aceasta carte, recitita dupa vreo 10 ani, mi se pare "tata" cartilor SF! O recomand oricui care citeste cel putin sa o ia imprumut! Eu sigur o vreau in biblioteca sa o recomand neaparat copiilor mei! Nota 10+!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif