View Single Post
Old 04 Apr 2013, 18:49   #4397
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
'' Cyclo '' - regizat de Tran Anh Hung in 1995 . Nu cred ca am vazut mai mult de 2-3 filme vietnameze dar Cyclo chiar este unul memorabil . Un tanar ''taximetrist '' pe ricsa da de belea cand ramane bicicleta cu care-si castiga traiul . Este nevoit sa-si ispaseasca pedeapsa facand mici treburi murdare pentru patroana lui , o sefa mafiota . Treptat intra tot mai adanc in violenta lume a gastii lui .
In paralel avem parte si de idila dintre sora biciclistului( o prostituata ) si un mafiot care are poezia in sange . E drept ca de poezie si de sange nu duce lipsa filmul asta ba chiar avem parte de galeti de sange si poezie cat sa aiba micutii vietanamezi de invatat pentru bacul lor . Poezie orala , poezie scrisa cu cutitul sau filmata in culori tipatoare . In 1995 nu stiu cati vietnamezi sau romani aveau ''televizoare colorate '' dar filmul asta putea sa te faca sa-ti rupi carca si sa-ti cumperi unul .
Le Van Loc - joaca fantastic rolul omului obidit si umilit care atunci cand prinde o oportunitate mai acatarii se agata si cu dintii de ea . Hipnotice secventele in care el se scufunda fara scapare in mediul ala infect .
Superba Tran Nu Yên-Khê in rolul unei prostituate de lux pentru diversi perversi cu bani .
Tony Leung - mic sef mafiot penduland intre rabufniri criminale si dezabuzari poetice . Omul care-si pestuieste iubita dar in crize de gelozie ii pedepeste pe perversii care abuzezeaza de ea

Si cu toate astea unde este maretul partid comunist vietnamez ???? Peste tot si nicaieri , lasand violenta sa fie exhibata masiv dar ferind ochiul de nuditati inutile . Violenta ??? Da .
Sâni ???Nuuuuu . Avem insa un elicopter american care cade de pe un trailer semn ca Rambo a filmat razboiul prin alte parti nu in tara unde crevetii te fac fast & furious


9/10


http://www.youtube.com/watch?v=uID6zbjR6dQ


http://www.youtube.com/watch?v=24JkJc0lFpY

Last edited by bremen1980 : 04 Apr 2013 at 18:51.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif