View Single Post
Old 03 Apr 2013, 17:34   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Un meci interesant - mi-ar placea sa participe cat mai multa lume. Altfel, unul dintre filme s-ar putea sa iasa castigator "prin neprezentare".


Shadows of Forgotten Ancestors este un film extraordinar. Iar dintre cele trei care se bat in aceasta partida, cu siguranta este cel mai inovativ si mai distinct din punctul de vedere al limbajului cinematografic. Imaginile lui Parajanov hipnotice, dar actiunea este ceva mai usor mai urmarit decat in celelalte filme ale sale pe care le-am vazut. Totusi, cel mai important aspect al cinema-ului realizatorului sovietic este capacitatea sa de a folosi mijloace de expresie moderne (chiar post-moderne) pentru a scoate in evidenta traditiile, specificul regional si folcloric al unei populatii cu identitate suprimata de regimul de la acea vreme. Acest argument vine usor din afara filmului, insa cert este ca, vazand "Shadows of Forgotten Ancestors", primul gand nu este Acesta este un film facut de un artist al epocii noastre, ci Aceasta este o poveste "fundamentala" transmisa din generatie in generatie...


Drunken Angel - dupa ce in prima runda a intrat ultima colaborare dintre Kurosawa si Mifune, ne intoarcem acum in timp catre prima colaborare dintre acestia. "Drunken Angel" este un noir amar din perioada ocupatie de dupa WW II, care se concentreaza pe relatia dintre un medic alcoolic (Takashi Shimura, alt interpret favorit de-al regizorului japonez) si un gangster de doi bani care sufera de tuberculoza. Dincolo de maiestria de storyteller a lui Kurosawa (care imprumuta la greu unghiuri si tehnici din expresionism si din filmele americane de serie B ale vremii), filmul se remarca prin interpretarea lui Mifune, care pune accent pe fizicalitatea personajului sau. In ultimele secvente ale filmului, miscarile, machiajul si postura sa mi-au amintit de Conrad Veigt din "Cabinetul doctorului Caligari" - desi, e drept, a ajutat si modul in care filmeaza Kurosawa.


Four Night with Anna Mda... am vazut filmul asta acum cativa ani. Nu imi prea vine sa il reiau, asa ca impresiile sunt destul de la rece. Ce mi s-a parut interesant la acest film este ca Skolimowski ne lasa sa il descoperim destul de incet, revelandu-ne treptat motivatiile personajului sau principal (un fel de idiotul satului care a fost inchis nedrept pentru viol, iar acum intra in casa victimei in fiecare noapte). Impresia pe care mi-a lasat-o este ca, in mare parte, este un film mut, iar Skolimowski este cu siguranta foarte abil in a crea o atmosfera si a o mentine fara ca pe ecran sa se spuna prea multe si nici sa se intample cine stie ce (ii reuseste, insa, mult mai bine in filmul lui urmator, "Essential Killing").


Vot: Parajanov
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/

Last edited by MinRep : 03 Apr 2013 at 17:36.
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif