View Single Post
Old 28 Mar 2013, 23:14   #23
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am vazut luni filmul la Cinema City in Timisoara, intr-o sala mica si aproape goala.
Mi s-a parut pe alocuri apasator.

Nu stiu de ce faceti unii atata caz de injuraturile din film, credeti ca nu sunt destui copii rasfatati si cocolositi, care ajung niste badarani care isi injura parintii? Aici e si vina parintilor, evident. Nu consider ca s-a exagerat cu injuraturile in acest film. Aaa, si mai sunt si destui intelectuali care baga si scot de zor. Fata de multe alte filme romanesti, acesta are un limbaj chiar cuminte, iar injuraturile si-au gasit locul, consider eu.
Referitor la reactia sau lipsa de reactie a matusii fata de injuraturi, de ce s-ar fi mirat matusa ca nepotul isi injura mama? De parca nu l-ar fi cunoscut... Ma gandesc ca nu s-o fi apucat sa o injure abia la 30 de ani, o mai fi avut episoade similare, asa ca matusa avea cunostinta de asemenea reactii.

Chiar daca filmul s-a concentrat pe relatia mama-fiu si nu pe firul evenimentelor legate de accident ignorand cursul dosarului penal, m-as fi asteptat, totusi, la o desfasurare realista a actiunii.
Doar mie mi s-a parut ciudat ca o familie buna, plina de bani, nu implica niciun avocat in toata povestea? S-a dus mamica la politie, la spital, la martori, aproape peste tot si numai la un avocat nu?! Mie acesta mi s-a parut un punct slab in constructia scenariului.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif