View Single Post
Old 05 Mar 2013, 22:00   #4
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
McCabe & Mrs Miller

Nu stiu daca mai sunt lucruri de spus despre el, dupa interventiile de mai sus. Mie mi-a placut foarte mult. Si cred ca e anti-western dintr-un simplu motiv, ca eu nu-s o fana a genului si totusi filmul asta m-a prins foarte tare. Mi-a placut extrem de tare anti-eroul portretizat de Warren Beatty, nici nu mi-am dat seama ca e el la inceput. Mi s-a parut un personajl excelent si extrem de usor de placut. Coloana sonora a filmului mi-a placut iar enorm de mult. Leonard Cohen...what`s not to like? Am si luat-o s-o ascult mai pe indelete si de mai multe ori. Mi-a placut enorm atmosfera generala, cu interioare luminate palid si timid de lumanari razlete si cu exterioare ploioase si gri. S-a mai spus ca scena de final e etrem de faina...o s-o mai repet si eu. M-a mai impresionat faptul ca Altman se foloseste de manierisme ale genului si le reda in alta lumina, daramand parca asteptari. Personajul jucat de Julie Christie mi s-a parut iar extrem de interesant si de bine construit. Iar dinamica dintre cei doi e foarte faina. Monologul lui cand recunoaste ca-i e draga m-a topit. Din nou, imagine perfecta, ti-e mai mare dragul sa-l vezi. Si pe asta l-as revedea oricand cu placere.

(god almighty, urmeaza sa ma delectez cu inca un film japonez de 2 ore jumate. )
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif