View Single Post
Old 03 Mar 2013, 23:58   #32
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Twinsen:
In plus citind parerile altora despre un film poti sa o iei pe diverse tangente, atat cinematografice cat si de cultura generala. De exemplu daca esti german si vezi Dupa Dealuri, citind despre el poti sa urmezi alte recomandari privind filme romanesti bune, sau poti sa citesti mai mult despre experiente monastice ortodoxe etc
Originally Posted by rvn:
cred ca asta e singura chestie importanta pe care trebuie sa o aplice orice persoana pasionata de filme.
Ma bag si eu dar doar daca puneti un accent ingrosat pe in plus. Altfel suna a diletantism, nu a cinefilie "serioasa". Adica discutam despre filmul in sine sau doar il folosim ca pretext de socializare si altele asemenea?. Pe fagasul asta un pic mai la vale haladuiesc profanii care folosesc bezna salilor de cinema ca loc de giugiuleala.
Originally Posted by Mercutio:
asta am observat si eu gorzo e peste tot. de aceea ma intrebam, nu mai exista si alti critici?
In scrisoarea deschisa catre CTP pe marginea Aurorei, dl Gorzo ii marturisea adresantului ca, dupa 'retragerea' lui als, el e singurul critic interesant ramas pe piata romaneasca.
Originally Posted by Mercutio:
si l-a insusit el? vine din franceza. criticii francezi il folosesc des. la noi se foloseste mai degraba pompos.
Cam fortat spus 'insusit' dar avand in vedere cat de rar se intalneste si ca eu l-am intalnit de mai multe ori numai la el...

Iar in legatura cu dogmatismul sau bazinian. Cre' ca ne lasam lupa monopolizata de ce se-ntampla in Romania. Gorzo scrie si despre filme straine. A scris elogios (in doua numere) despre unul dintre cele mai anti-baziniane filme imaginabile, mitraliericul The Social Network, acum ceva vreme. Iar nu demult, a facut-o cu o indulgenta induiosatoare despre un film cu nota de plecare de 'film de serie B' -- Premium Rush. Si mai sunt exemple garla.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif