View Single Post
Old 03 Mar 2013, 15:57   #21
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Federico:
Am facut un rapid tur de orizont complet al plaiului national cu un teodolit de acuitate astronomica si am ajuns la concluzia ca nu, nu mai e nimeni. Nimeni care sa se compare cu Gorzo. Cel putin ca anvergura tehnica, a ambitiei, fara a judeca inca valoric produsul finit al travaliului sau. Tipul asta face cercetare, daca nu ma-nsel. For fuck sake, de bine de rau, tocmai a scos o carte de critica cu puternice valente teoretice. Cine a mai indraznit asa ceva in Romanistan?

asta am observat si eu gorzo e peste tot. de aceea ma intrebam, nu mai exista si alti critici?


Originally Posted by Federico:
De ce nu-i citesti pe straini? (anglo-francofoni) Poate doar pentru ca astia nu se ocupa de cinemaul romanesc. Sau mai bine zis: de ce mai citesti de fel critica? Nu mai degraba citesti teorie academica serioasa din carti? Sau: nu mai bine nu mai citesti nimic si gandesti cu capul tau? Serios intreb, nu e insinuare retorica impunatoare. Si pe mine ma macina care-i raspunsul corect la intrebarile astea.
pai citesc revistele straine importante. cahiers, s&s, in primul rand, si alte cateva in functie de articole. mai citesc si cartulii. insa vreau sa vad ce scriu si ai nostri, sa compar. in plus sunt legat de vorba si expresia romaneasca. mi-ar placea sa citesc critica in romaneste la un nivel apropiat de cel la care se scrie in franta, de exemplu. la cahiers, la telerama, la alte ziare. si stiu ca se scria asa pe vremuri. pe vremuri, prin anii 60-70, exista o varianta a revistei cahiers in romaneste. am gasit odata un nr. cu articole si interviuri interesante, despre antonioni si altii. imi placea Mircea Dumitrescu. Pitbull parca facuse un site cu toate cronicile lui, nu stiu daca mai functioneaza. in treacat fie spus, si Pitbull scria foarte bine. om de film.
dar acuma? nimic. doar gorzo. asta ma irita.

Originally Posted by Federico:
Pompieristic. HA! Asta nu-i termenul lui Gorzo?

si l-a insusit el? vine din franceza. criticii francezi il folosesc des. la noi se foloseste mai degraba pompos.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif