View Single Post
Old 03 Mar 2013, 11:21   #18
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Liviu-:
Nu pot sa inteleg obsesia asta a lui Gorzo fata de un regizor care inca mai are o gramada de dovedit.
Senzatia mea, de fiecare data cand dadeam peste referinte la Puiu in articolele lui (btw, nu si-a si motto-izat cartulia cu un citat din Puiu? sau am visat eu, ca nu am cartea, am frunzarit-o odata in biblioteca CUIVA) e ca are legatura cu conflictul ala dintre ei din urma cu vreo doi ani, cand Puiu i-a tras-o-n barba (cum se exprimase userul Keepwalking) intr-un interviu lui Gorzo, si ultimul a sarit si el si a dat l-a randu-i cat a putut si el in subsolul rezervat comentariilor din pagina in care era publicata diatriba ilustrului regizor roman. Si, nu stiu, de atunci, senzatia mea e ca Gorzo ori incearca sa-i reintre in gratii (mai mult sau mai putin constient), mentionandu-i numele ad nauseaum, ori incearca cu prea mult zel sa demonstreze cat de rece si obiectiv si matur este, si ca nu are probleme in discrimina personalitatea profesionala a enitatii numite CP de ce-a civila.
Originally Posted by gheorghe_preda:
Vezi numerele de acum citeva saptamani ale revistei Dilema unde e vorba nici mai mult nici mai putin decit de Bela Tarr.
Originally Posted by Liviu-:
Mi-au placut cele doua articole
Le-am citit cu sufletul la gura. Una dintre cele mai placute surprize de selectie a temei de analiza a lui Gorzo din ultimii ani.
Originally Posted by Liviu-:
nu face decat sa rezume actiunea intr-un limbaj putin rigid
Inlocuieste "rezume" cu "descrie", elimina "rigid"-ul, si ai numit un mod valid de a face critica de film. O "descoperire" recenta de-a mea. Un mod care s-ar putea sa fie legitim cu preeminenta fata de tocitului si traditionalului mestesug de a extrage "sensuri" (mesaje) simptomatico-implicite. (vorba acuzatului: mintile lenese si grosolane se uita intr-o opera de arta dupa mesaje pentru ca nu stiu dupa ce altceva sa se uite. -- Cf. "Despre stilul filmului The Hurt Locker")
Originally Posted by Mercutio:
apropo, mai scrie cineva pe undeva despre de film in romaneste, online sau pe hartie? ma refer la critica de film serioasa, profesionala, nu la ziaristica sau bloguri de adolescenti entuziasti.
De ce nu-i citesti pe straini? (anglo-francofoni) Poate doar pentru ca astia nu se ocupa de cinemaul romanesc. Sau mai bine zis: de ce mai citesti de fel critica? Nu mai degraba citesti teorie academica serioasa din carti? Sau: nu mai bine nu mai citesti nimic si gandesti cu capul tau? Serios intreb, nu e insinuare retorica impunatoare. Si pe mine ma macina care-i raspunsul corect la intrebarile astea.
Originally Posted by Mercutio:
imi inchipui ca gorzo nu e singurul critic in viata. unde activeaza ceilalti?
Am facut un rapid tur de orizont complet al plaiului national cu un teodolit de acuitate astronomica si am ajuns la concluzia ca nu, nu mai e nimeni. Nimeni care sa se compare cu Gorzo. Cel putin ca anvergura tehnica, a ambitiei, fara a judeca inca valoric produsul finit al travaliului sau. Tipul asta face cercetare, daca nu ma-nsel. For fuck sake, de bine de rau, tocmai a scos o carte de critica cu puternice valente teoretice. Cine a mai indraznit asa ceva in Romanistan?
Originally Posted by Mercutio:
cinesseur (daca facem abstractie de numele pompieristic) e unul dintre blogurile bune.
Pompieristic. HA! Asta nu-i termenul lui Gorzo?
Pasabilul (prietenii stiu de ce) blogger cinesseur e simpatic, insa are o retorica atat de chinuit-aristocratica incat iti zgarie retina; ii poti vedea sudoarea cum transpare printre randuri; parca are ceva din complexul de inferioritate al provincialului (sau al evreului lol) care face supra-eforturi sa se afirme. Provincial - nu in sens geografic, ci geointelectual, daca pot sa zic asa. E clar ca tipul vine pe filiera profana, nu-i un intelectual pursange. Eu il mai consult sa vad ce neologisme interesante mai tranteste. Ah, si pentru monumentalele si esentialele rubrici precum "all good peple read good books", "ora exacta", "usile, usile..." lol.

PS: Nu e o coincidenta faptul ca rantul initiatorului vine imdeiat dupa ce Gorzo a scris despre Pozitia (intra-uterina? - ce titlu tampit lol) Copilului si a refuzat sa-l inscrie pe domnul Netzer pe orbita magisteriala Puiu-Mungiu-Porumboiu-Muntean, nu?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 03 Mar 2013 at 11:27.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif