View Single Post
Old 11 Feb 2013, 16:48   #4750
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Pai daca o dam pe comparatii din astea,hai sa vedem si raportul calitate-pret dintre cele doua,la care Dortmund castiga detasat tinand cont de investitiile modeste(in afara de Reus) si randamentul dat de jucatori.
E de ajuns sa-ti spun ca Bayern a dat 40 de milioane pe Javi Martinez ca sa intelegi ideea.

Una e sa castigi doua campionate cu un lot net inferior din punct de vedere al pretului comparativ cu cel al lui Bayern,si alta e sa bagi 50-60 de milioane in fiecare an pe investitii.

Eu nu zic ca Bayern nu joaca fotbal de calitate dar hai sa nu ne mai umflam cand in doi ani jumate au batut-o o singura data pe Dortmund.Daca echipa statea ceva mai bine la capitolul finante si nu plecau Sahin,Kagawa sau Barrios,acum era si in lupta pentru campionat.


E de ajuns sa iti spun ca echipele din Germania joaca altfel cu Dortmund si altfel cu Bayern.In Germania, daca bati Bayernul poti sa si retrogradezi, ca tot sezonul este considerat reusit.Nu joaca fotbal de calitate?Cred ca ai aruncat afirmatia asta in speranta ca o sa ma enervezi.
Sa fim seriosi, daca vrei performanta investeste.Daca Dortmund nu vrea sa investeasca(cu mici exceptii) treaba lor...bani au.Iar daca ei cred ca o sa mearga norocul ala porcesc o vesnicie, atunci sunt neghiobi si le urez succes!
PS: nici eu nu-s de acord cu banii aia aruncati pe Martinez(Martinez=3 jucatori germani buni under-21).
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif