Thread: Oscar 2013
View Single Post
Old 31 Jan 2013, 15:59   #62
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by White1:
Eu n-am vazut filmele cu Bradley si Denzel dar mi se pare foaaarteee improbabil sa fi jucat unul dintre ei mai bine decat Lewis.
hmmm. e un pic deplasata comparatia, in primul rand din cauza diferentelor enorme dintre roluri, intre ceea ce cereau si ofereau ele potentialilor interpreti. Denzel s-a incadrat in registrul general impus de regizor, desi, scenariul i-ar fi dat posibilitatea de a amplifica efectul dramatic al tensiunii interioare si in cazul acesta, poate si filmul ar fi avut de castigat la capitolul "arta". mie,sincer, mi s-a parut a avea alura unui blockbuster cu ceva pretentii firave de arta. doar atat.
in schimb, Bradley Cooper s-a descurcat excelent intr-o ciudatenie de rol. este dificil sa intri in pielea unui personaj care are impresia ca este nebun, dar, de fapt, se plictiseste de moarte. romantismul asta din noua generatie este mult mai cool decat pe vremea cand bunica isi uda batista si mult mai vivace in exteriorizarea sentimentelor, dar intr-un fel razvratit, lipsit de melodrama. cei doi chiar au demostrat ca au talent.
DDL a avut, mai mult ca sigur, un rol special conceput pentru el. si-a facut temele si cam atat. e ca si cum a recitat o poezie.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif