View Single Post
Old 31 Jan 2013, 11:44   #1327
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
''Libertate '' Jonathan Franzen . Am avut multe asteptari de la cartea asta dar vad ca la pomul laudat trebuie sa te duci cu toporul nu cu sacul . O familie americana din clasa de mijloc analizata pe toate partile si ramurile arborelui genealogic. Sociologie de inalta clasa dar foate putina literatura .
Am inteles ca oamenii aia sufera , se despart , se impaca , se urasc , se iubesc dar pe mine drama lor ma lasa rece . Ma lasa rece pentru ca toate belele lor nu se abat din afara , nu se pravalesc peste ei, ci ei sunt cei care-si fac raul cu mana lor . Merita cu varf si indesat fiecare depresie ,fiecare anxietate careia ii dau nastere ca niste egoisti . Sunt o turma de bezmetici care actioneaza instinctiv si pe urma se mira ca au dat-o in gard .
In ultimii ani am citit multa literatura americana dar parca incep si eu sa ma satur de toata smiorcaiala si negativismul din literatura lor . Se pare toti scriitorii americani s-au inteles sa dea cu tara lor de pamant si sa besteleasca visul american in toate modurile cu putinta . Saracii de ei ce vieti pustii au ,ditamai casoaiele si ce deprimant e sa ai 3 masini in garaj si o amanta in intretinere .
6/10 pentru ca m-a obosit la greu cu familia asta de cretini

O nota scazuta pentru Dan C Mihailescu ( omul care aduce moartea) - dupa ce am citit cartea si am vazut comentariul video pe care-l face cartii , cred ca doar a rasfoi-o pentru ca baga niste inexactitati flagrante privind personajele cartii care denatureaza total intelesul cartii. Culmea - sa fii platit sa citesti si tu sa te fofilezi


bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif