View Single Post
Old 22 Jan 2013, 20:44   #1323
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by varu:
Am devenit in ultimele luni mare fan Amos Oz. "Poveste despre dragoste si intuneric" e cea mai buna carte citita de mine in 2012 (poate chiar in ultimii ani), e una din cartile alea pentru care s-a inventat placerea de a citi literatura, splendid tur de forta prin memorie, enciclopedie erudita de portrete de familie (am ramas nauc la ce nivel de eruditie isi traiesc oamenii aia viata de zi cu zi, de exemplu cum e posibil ca un om sa-si duca viata in saracie vorbind 10-12 limbi straine). Un roman stratificat: cronica de familie in interiorul unui roman despre Ierusalim in interiorul unui roman despre destinul unei natiuni. O minunatie de carte.

Acum citesc "Cutia neagra", foarte antrenanta, imi place cum e construita, maiestrie in fiecare scrisoare.

Sper sa-i dea premiul Nobel in urmatorii ani, e printre cei mai indreptatiti, foarte mare scriitor.


Incearca si "Sa cunosti o femeie" - e foarte buna. "Poveste despre dragoste si intuneric" e cumva acea carte aproape biografica? Tatal meu mi-a povestit despre una si am tot uitat sa i-o cer. Probabil ca aste este si ma bucur ca mai aud o cronica buna sa ma convinga.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif