View Single Post
Old 09 Jan 2013, 21:05   #17
adub
Novice
 
adub
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 11
O cafea,un film

I have an affinity for vintage bistro and cafe art.




Cand cafenelele europene au devenit locul de intalnire al intelectualilor de la sfarsitul secolul 19 si inceputul secolului 20, acestea s-au transformat treptat in adevarate institutii culturale, cu interioare marete, de o eleganta fabuloasa. Multe dintre ele sunt deschise si astazi, principalii vizitatori fiind turistii. Pe langa decorurile iesite din comun, carti si ziare, se servesc si cafele si produse de patiserie foarte scumpe. In unele dintre aceste cafenele s-a pastrat obiceiul organizarii de evenimente culturale sau chiar nunti, datorita interioarelor somptuoase. Iata una din cele mai elegante cafenele din Europa…Cafe New York, Budapesta



Este o adevarata legenda a capitalei Ungariei si loc de intalnire pentru artistii din secolul 20. Recent, cafeneaua a fost renovata si transformata intr-un adevarat restaurant de un lux orbitor. Lampile de cristal si mesele din lemn scump, lambriurile si peretii decorati artistic, dar si meniul italian si traditional, au facut din Cafe New York o atractie pentru toti calatorii cu dare de mana.



"Cafe" 2010.Un film premiat cu "Inima de cristal" in 2010 la Festivalul de Film Heartland.
Ce bine se incadreaza scenariu la aceasta cafenea,




Sunt aici! Doar intrebandu-ma despre tine
Si-ti voi spune cum iti place cafeaua,
Iti pot spune atatea,cate nu mai stiu despre mine...
Sunt aici! Am fost si ieri,sunt si azi,
Poate si maine in cafenea
Si am ascultat cuvintele-ti ca pe un dat
Am respirat de tine
Am visat de tine...
Uite,daca m-ai intreba cum imi place cafeaua,
Daca ai intreba,macar o data, de mine
Ti-as raspunde negresit:
Imi place cafeaua cu aroma de...tine!

Last edited by adub : 09 Jan 2013 at 21:18.
adub is offline   Reply With Quote sendpm.gif