Thread: Dupa dealuri
View Single Post
Old 06 Jan 2013, 14:59   #74
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Originally Posted by Twinsen:
Esti sigur ca ai vazut filmul? Preotul e ilustrat ca un om pe care il duce capul si e sincer preocupat de binele tuturor celor implicati. Maicutele iar sunt conduse de bune intentii si nimeni nu o obliga pe fata sa ramana la manastire.

Te rog sa mai citesti odata ce am scris:

Originally Posted by Optimvs:
Parerea mea e ca vezi lucrurile exact pe dos decat sunt in realitate: un popa dubios si niste maicute habotnice, pe jumatate tacanite, au torturat o femeie intr-un asa-zis ritual de exorcism pana ce aceasta a murit. O crima cauzata de sminteala care se poate petrece oriunde in lume, vezi linkurile postate de mine mai sus. Pe urma, MULT MAI IMPORTANT, autoritatile medicale si cele religioase S-AU FACUT CA PLOUA. Treaba asta pur si simplu nu exista in filmul lui Mungiu.

Ma refeream la intamplarea de la Tanacu, nu la filmul lui Mungiu. Revenind insa la fondul problemei:

Originally Posted by Twinsen:
Sa ne intelegem, filmul nu reda o experienta monahala autentica si nici una crestineasca, ar fi prea mult sa te astepti la asa ceva de la un regizor care nu e credincios.

Problema e ca filmul a fost premiat, in opinia mea, exact pentru ca prezinta lucrurile intr-un mod fara nici o legatura cu realitatea, dar care place unui anumit gen de public.

Last edited by Optimvs : 06 Jan 2013 at 15:10.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif