View Single Post
Old 09 Dec 2012, 18:28   #73
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Cautam un film si am dat peste The pervert's guide to cinema. Documentarul mi se pare o tragere de par, o aruncare de praf in ochi, incepand cu titlul si continuand cu realizarea, gen Slajov asta (sau cum il cheama) navigand stangaci cu barca pe apa, pentru a ne vorbi despre scena cu lacul din Pasarile. Tipul mi se pare schizoid, numai daca te uiti la el iti dai seama ca-i lipseste o doaga. Am avut de a face cu persoane dintr-astea. Astora mintea li se invarte ca un elicopter, si realizeaza in capul lor tot felul conexii intre lucruri, care mai de care mai inconsistente, bazate pe coincidente de numere si pe tot felul de teorii dubioase explicand totul despre toate. Cam aici se inscriu si unele teorii ale lui Freud. Freud, of course, are meritele lui, a inventat subconstientul si canapeaua, dar nu trebuie folosit ca un passepartout, asa cum face autorul acesta. Astfel tipul vine si ne explica despre casa lui Norman din Psycho, precum ca cele trei etaje reprezinta, incepand cu sub-solul, respectiv Id, Ego si Super-Ego. Iar Norman o ia pe asa zisa lui mama si o duce de la etaj la subsol, o transfera chipurile din Ego in Id, unde rezida pulsiunile si alte bla-bla-bla-uri. Asta treaca mearga, dar cand s-a apucat sa spuna ca fratii Marx - Chico, Harpo si Groucho, la fel, reprezinta cele trei notiuni - Id, Ego si Super-Ego, am apasat pe stop.
Groucho era pe post de Super-Ego: ne explica nenea Slajov. Well, n-am citit eu prea multe carti de psihologie, dar stiu ca Super-Ego e legat de simtul moral si am vazut toate filmele fratilor Marx, sunt comediile mele preferate. Groucho = Super-Ego!!! lasati-ma sa rad. Documentarul poate fi urmarit, totusi, pana la urma, dar pe post de comedie. Slaba, of course.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 09 Dec 2012 at 20:40.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif