View Single Post
Old 01 Dec 2012, 12:36   #4367
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Strangers When We Meet (1960)
Eu tocmai mi-am dat seama ca nu-mi place DELOC Kim Novak. Chiar deloc... Mi se pare atata de incordata si teatrala si...fara nimic in afara de frumusete..incat nu poate sa-mi placa cu adevarat un film in care o vad jucand. Kirk Douglas imi place, e sarmant..dar mi-a displacut personajul lui. De fapt care-i faza? Personajele astor doi se hotarasc sa-si insele sotii...si sfarsesc prin a se indragosti unul de celalalt. Ceva nu m-a convins total, insa. Poate usurinta si insistenta cu care, inca de la inceput, Lary (Douglas) o urmareste pe Maggie (Novak). Nu pare a fi nefericit in casnicia lui...nu ne este dat niciun indiciu in acest sens...pare un personaj foarte frivol asa, care o face just for fun. Personajul ei are, intr-adevar, un motiv aparent...dar mi se pare groaznic de melodramatizat de jocul lui Novak. In incercarea ei de a-si face personajul sa para misterios...nu face altceva decat sa-ti creeze impresia ca Maggie e usor autista si out of touch with reality. Ce mi-a placut a fost sfarsitul. A parut cea mai reala parte a filmului... A...si mi-a mai placut Walter Matthau in rolul vecninului care incearca sa profite de secretul aflat. Il rpinde bine si rolul de villain. Aproape 5
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif