View Single Post
Old 29 Oct 2012, 21:38   #157
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Federico:
E un aer de mecanicism, o atmosfera cazona in toata treaba asta... si asta se bate-n cap cu ceea ce au in vedere din capul locului consumatorii de arta in general. Sa-ti faca altii programul si-nca pe termen lung... that kinda kills it.
Oh, da. Threadul despre Kontrol are in clipa asta vreo 140 de vizualizari, desi nu s-a postat decat un singur raspuns. Presupunand ca fiecare s-a uitat in el de doua ori, adica o data cand l-am dechis si o data la raspuns, putem estima ca vreo 70 de oameni l-au citit. Vrei sa-mi spui ca din aia 70 de oameni, nimeni nu voia sincer si din libertatea lui de cinefil sa vada un film de 7.6 pe imdb, care are si regie excelenta, actori buni si destul divertisment? Sau ca, vezi doamne, ar trebui sa traim autistic experientele noastre cinefile alegand sa ne inchistam doar in ce vrea muschiul nostru sa vada si respingand ce ne recomanda alti cinefili?
Originally Posted by Federico:
Nu mai intelg critica de film. Dac-am inteles-o vreodata. Abia mai pot sa scot cu forcepsul doua trei propozitii despre un film. Si alea cvasi-oligofrene. La All That Jazz , de exemplu, chiar incercasem. Revazusem filmul de doua ori chiar. Am citit chestii despre el, m-am gandit, dar - nihil, at the end of the day.
Federico, tu chiar crezi in povestea asta cu critica de film? Eu ca programator am intrat in contact cu modul in care sageata aia numita cursor se misca pe ecranul monitorului tau. E un lucru simplu, nu? Misti de mouse si se misca si sageata pe ecran! Ei bine, in spate complexitatea e remarcabila. La fiecare miscare a mainii tale pe mouse mii de mesaje se trimit intre sute de componente care le "citesc" si eventual "fac ceva" in consecinta. Totul pentru ca o singura mica sageata sa sa miste pe un ecran. Creierul meu ar fi complet depasit daca ar trebui sa proceseze tot ce se intampla in softul calcularului cand se misca o mica sageata pe ecran. Si tu crezi ca vreun om e capabil sa faca vreo critica obiectiva a unui film care contine miliarde de forme si culori si oameni si poveste si montaj si sunet si muzica etc etc?

Sau ca sa te iau pe un domeniu "uman", de ce crezi ca psihologia n-a reusit pana acum sa ajunga la o teorie unanim acceptata si de fapt ramane foarte ancorata in speculatii si efecte pe care nu si le poate explica sau reproduce constant? Din acelasi motiv, complexitatea psihicului uman e astronomica, dar chiar si asa e depasita incomparabil de complexitatea lumii care il inconjoara.. Si tu ai vrea ca nea criticu' de film sa-ti serveasca nu stiu ce afirmatii obiective, revelatii sau explicatii?

Traba cu "critica de film" la turneu e foarte simpla: te uiti la nenorocitul ala de film si zici ce ti-o trecut prin cap cand l-ai vazut! Si alegi alb sau negru, adica thumbs up sau thumbs down. Greu, Doamneee....

Last edited by Twinsen : 29 Oct 2012 at 21:41.
  Reply With Quote sendpm.gif