Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 19 Oct 2012, 15:36   #14
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ieri a iesit clar in evidenta Mama Illegal, un documentar, vorba lui gionloc, devastator, care urmareste povestile a 3 familii din Moldova destramate in urma plecarii mamelor la munca in Vest. Iti frange inima sa vezi copiii crescand fara mama, de-a lungul celor 7 ani in care a fost filmat documentarul, dar si povestea femeilor e tulburatoare: plecate ilegal ajung sa lucreze ca menajere sau ingrijitoare de batrani, pe niste salarii sub 1000 de euro. Spre final, multi din sala aveau lacrimi in ochi, cred ca in afara de moldoveni, romanii pot sa intelega cel mai bine drama uriasa prin care trec personajele.

Later edit: asa cum am promis am evitat TOXIC, dar cand am intrat in sala sa vad Mama Illegal, sesiunea de Q&A cu prof. Mencinicopschi nu se incheiase. Am aflat astfel de la domnia sa despre un experiment stiintific. Se pare ca daca tai o paine in doua si vorbesti frumos cu una din jumatati, injurand-o pe celalata, partea cu care ai vorbit frumos are o valoare nutritiva mai ridicata. Just wanted to share.

Last edited by Twinsen : 19 Oct 2012 at 15:45.
  Reply With Quote sendpm.gif