Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 17 Oct 2012, 22:10   #12
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Fata, m-ai convins deja cu reclamele astea de prost gust sa NU merg la proiectia aia. Acum termina odata.

Azi a fost ziua documentarilor cu si despre tigani. Fara sa am vreo prejudecata legata de etnie, toate au fost slabe, n-aveai ce alege. Evenimentul principal a fost documentarul realizat tocmai de regele Cioaba, despre Holocaustul tiganilor. Filmat si proiectat execrabil, continea totusi marturiile a catorva supravietuitori ai lagarelor din Rusia. Cioaba a venit alaturi de prefectul Sibiului si a tinut o sesiune de Q&A filmata cu aviditate de vreo 8 camere. O intrebare din public a a fost daca nu se paote face un monument la Sibiu in cinstea victimelor. Ca sa vezi "coincidenta", regele chiar se gandise, ba chiar avea si macheta monumentului la el! A descoperit rapid insa ca o uitase sau pierduse, asa ca un alt moment solemn s-a ratat

Eu am refuzat oportunitatea sa comentez documentarul eveniment la stirile Antena 1 si satul de tema rroma, m-am dus la niste proiectii studentesti de la care aveam asteptari minime. Am avut insa o surpriza foarte placuta de la Gutuiul Japonez, un short de 21 de minute in care autoarea face un portret de o sensibilitate rara unei batrane. Personajul facea deja totul, la aproximativ 80 de ani, femeia are o prezenta si o minte de invidiat, dar imaginea se contopeste si ea cu povestea creand a match made in heaven. Jos palaria.
  Reply With Quote sendpm.gif