Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 17 Oct 2012, 00:45   #9
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Documentare all-day today + masterclass:

VIATA IMBUTELIATA - 3/10
O abureala despre cum Nestle se imbogateste vanzand apa imbuteliata. Apa e de o calitate buna, problema realizatorilor pare sa fie legata de conceptul de corporatie si profit. Printre "expertii" intervievati se numara soferul aubotuzului unei scoli locale care ne explica ca nu e bine sa extragi apa. Am plecat dupa 45 de minute.

DIN NOU IN PIATA - 8/10
Documentarul zilei pentru mine, descrie viata a cinci personaje din Egipt dupa revolutia care l-a inlaturat pe Mubarak. Se pare ca viata oamenilor nu s-a schimbat in bine dupa revolutie, ba chiar dimpotriva. M-a atras caldura umana cu care realizatorul Petr Lom trateaza povestile, de altfel am luat parte si la masterclass-ul prezentat de el, unde a aratat aceeasi empatie si deschidere fata de oameni.

FUGA DIN RAI - 4/10
Stelian Tanase facea nu demult o emisiune la TV unde era eclipsat de verva lui Dinescu. Ca regizor e la fel de sters, dand o importanta exagerata unor povesti de evadare din Romania comunista pe care le alterneaza cu "reconstituri" ridicole folosind actori. Am vazut vreo 30 de minute.

TURN OFF THE LIGHTS 2/10
Niste baieti de baieti ies de la puscarie si mai erau niste manele si nu mai stiu ce ca am taiat-o rapid de acolo.

RAZBUNAREA SAMANILOR - 5/10
Samanii trateaza bolile sufland fum peste suferinzi, in timp ce danseaza impodobiti cu pene. E suficient de funny incat sa merite o vizionare.

VORBITOR - 7/10
Regizorul Radu Muntean prezinta numeroase povesti de dragoste infiripate intre detinutii si detinutele de la acelasi penitenciar. Unul din calitatile documentarului e ca arata latura sensibila a unor oameni care suntem tentati sa-i vedem doar ca si criminali si infractori. E si surprinzator de amuzant, datorita modului in care protagonistii isi prezinta povestile intr-un limbaj uneori colorat, dar de obicei impanat de incercarea de a vorbi "elevat" ceea ce le face si mai pline de haz.

INTRARE PERSONAL - 4/10
Realizatorii au avut revelatia ca unele munci manuale sunt repetitive si ca pot duce in timp la aparitia unor boli. Noi stiam deja.
  Reply With Quote sendpm.gif